FOLDAL  jdonsgok:

Norton Antivirus 2009 Gaming Edition+crack

Kresz_teszt_2009

Black Eyed Peas - The E.N.D - 2009 HipHop Vlogats - 2009.07.25

Vidm,szrakoztat,
informcis zmlap.

ingyenes letlts+
ingyenes aprhrdets

Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Mond!
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

E-mail

lltsd beKezdlapnak! 

Login:
 
Jelsz:
 
 

 Szkefdi Guugel keres

Nyonj egy SNT

Villm sztr

 

Keresett sz

Tartalmaz
Pontosan
Kezdbetk

Angol-Magyar
Magyar-Angol
Nmet-Magyar
Magyar-Nmet
Computer Dictionary

 

Reklm

Ingyenes Hirdets . Net


Linkajnl

A legjobbweboldalak..

Europa Top 100

JoniPeti Topsite

Toplista • Toplist

OmariaTop

COOLTOP

Sokbolt.hu
Webshop - webruhz ingyen brkinek

Free Topsite

Linktr Centrum

TopSite.hu - A web legjobbjai.


Free TopSite

toplista


Banner-Paradies
Weblap toplista

NZYANG Toplista


starbug toplista

toplista
szoftver


Kattints ide!


TOP-TIZENHAROM






Dual Reklm Kft - Minden ami cges ajndk - Reklm ajndkok!

 
Ballpsek
Elsz

Ezt a knyvet egy chartergp fedlzetn hoztuk ssze, melyen Michael Deakin s jmagam repltnk Londontl a Tennessee llambeli Memphisbe msik ktszz tiszteletre mlt s lelkes brit trsasgban. Ezen hlgyek s urak rajongsnak trgya maga Elvis Presley volt, s trezvn ezt a nagyszersget, a chartertrsasg egyik legelkelbb gpt bocstotta rendelkezsnkre. Tbb rnk volt arra – egy tankolst is belertve a Maine llambeli Bangorban –, hogy el- s jraolvassuk sszegyjttt anyagaink tmegt. Egy sztori sajtosan kiemelkedik a tbbi kzl. Lm!

Sam Phillips egy szerny memphisi lemezkiad, a Sun Records tulajdonosa volt. 1955-ben, mivel kevs volt a pnze, eladta az RCA Recordsnak exluzv szerzdst, melyet egy tekintlyes pajesszal rendelkez fiatalemberrel kttt. Ez a fiatalember egyszer csak gy bestlt a stdiba, hogy "prbakpp" egy lemezt ksztsen, ajndknak sznta a mamjnak. Az RCA nem ppen megvetend, 35.000 dollrt fizetett Mr. Phillipsnek. mg akkor nem sejtette, hogy amikor a csekket zsebre vgja, megrvidti magt tbb mint egymillird lemez – a Fld minden negyedik lakjra jut egy! – jogdjval. (A pajeszos fi – amint nk is kitallhattk – Elvis Presley volt – A szerk.)

Sam Phillips feje valsznleg azta tbbszrsre dagadt, annyiszor verhette szegny a falba.

rzkeltetve az "alkoti" replt hangulatt, mr az elszban vlogats nlkl bemutatunk nhny rossz dntst Olvasinknak. Lehet, hogy nem gy kne? Mindegy. Folytassuk!

Eszembe jutott egy msik trtnet is, ami egy kzeli bartommal, Janette Scott sznsznvel esett meg. Kecsegtet ajnlattal kerestk meg, nem kevesebbet, mint a Broadway j musicaljnek, a My Fair Lady fszerept knltk fel neki. Akkoriban Janette mg nem volt szabadsz. Npszer gyereksztrknt – csak tizent ves volt – egy szigor s megvltoztathatatlan szerzds kttte az Associated British Picture Corporationhoz, mely szerzds vtjogot biztostott a cgnek Janette minden szakmai tnykedse felett. ppen ezrt ez esetben neki s anyjnak, Thora Hirnek kevs ktsge volt afell, hogy megkapjk a szksges beleegyezst az ABPC fejtl, C. J. Latttl. Mr. Latta meghallgatta izgatott eladsukat a klnleges lehetsgrl, egy rpke pillanatig gondolkozott, majd kimondta a vgzetes szavakat: "Musical a Pymalionbl? Ugyan, ki az rdg akarja ezt megnzni? Ez teljesen tnkreteszi a karrieredet. Nem!" s gy ln. Janette-nek nincs mirt magt okolnia – megtette a tle telhett –, s valsznleg, elgg el nem tlhet mdon, C. J. Latta sem tkozta el nmagt. Br mg egy kislnytl is normlis reakci lett volna, ha Janette alaposan elkldi melegebb gtjra C. J. Lattt. (br nevezett r mentsgre szolgljon, hogy kt msik ember is elutastotta els blickre a Pygmalion megzenstst: Alan Jay Lerner s Frederic Loewe.)

Voltakpp utazsunk clja egy ITV dokumentumfilm elksztse volt, melynek cme: gy hatott az letnkre – Elvis. Teljesen termszetes, hogy a rossz dntsekrl szl beszlgetsnk a tvre tereldtt, s Michael felemlegette Lord Beaverbrooknak az tvenes vek elejrl szrmaz klasszikus hibs dntst. Ezekkel a szavakkal utastotta el az ITV-ben felajnlott rszesedst: "Mi fleg s elssorban jsgrk vagyunk."

gy hitte, gy megrzi a Beaverbrook-hz jsgbirodalom jellegt, de amilyen "szerencss" ember, pont e befektetsnek ksznheten Beaverbrook-korszak 1978-ban vget rt.

Szve cscskt, imdott Daily Expresst, az ves ktmilli fontnyi vesztesggel el kellett adnia egy trsasgnak. gy utastsunk el...

Ahogy belemelegedtnk a beszdbe, egyre jabb trtnetek bukkantak fel emlkezetnkbl. Pldul emlkezni vltem, hogy amikor az ifj Stanley Matthews tizenht vesen els meccst jtszotta, egy helyi szakember a kvetkezket nyilatkozta: "Stanley tehetsgtelen. Stanley Matthewsbl hinyzik a nagy jtkosok szelleme. Az els liga egyetlen kezdcsapatban sem fog helyet kapni." Attl eltekintve, hogy az els angol vlogatott volt, akit lovagg tttek, Sir Stanley mg tvenvesen is elscsapatos jtkos volt a Ligban.

Aztn Michael elmeslte a hollywoodi legendt Fred Astaire-rl s els bemutatkozsrl az MGM-nl. A dnts gyors volt s hatrozott: "Ennek a ficknak hatalmasak a flei, s rossz a profilja. Sohasem jut be." Biztos ennek a szereposztsrt felels jstehetsgnek a nagyapja volt a San Francisco Examiner szerkesztje 1889-ben. Miutn Rudyard Kipling egy cikkt elfogadta, tbb rst nem volt hajland kzlni. rvelsbl kvetkeztethetnk szakmai kivlsgra: "Mr. Kipling – mondta –, maga egyszeren nem tud angolul."

A rossz dntsek tmja Michaelnek s nekem nagyszeren bejtt, filmes szlssal lve – "lt". Jut eszembe, a filmvilg is tele van pldkkal. Charles Laughton visszautastotta a Hd a Kwai folyn cm filmben a zaklatott ezredes szerept azzal, hogy nem rti. Sir Alec Guinness sem volt oda rte klnskppen. Hromszor is visszamondta, ksbb pedig forgats kzben abba akarta hagyni. A vgn mgiscsak Laughton fogalmazta meg a lnyeget. Ltta Guinnesst a filmben, s megjegyezte: "Most mr rtem a filmet." s eltkozta magt.

Louis B. Mayer – szerencsjre – kikerlt egy monumentlisan rossz dntst. Visszautastotta azt a nevetsges tletet, hogy Judy Garland jtssza Dorothy szerept az z, a csodk csodjban. Azt mondta: "Judy tl reg Dorothynak." Shirley Temple-nek sznta a szerepet, de mindenki – s taln Shirley – szerencsjre, Judy gyzedelmeskedett.

A sznhzi tletek, mint ltjuk, sem mentesek a szertelensgtl. Az let apval (Life with Father) ht s fl vig volt a Broadway msorn 1939 novembertl fogva, s ezzel a kor legtbbet jtszott darabja lett 3.224 eladssal. Mgis, nem kisebb kivlsg, mint Robert Benchley, nemcsak elolvasta, hanem mindjrt el is utastotta a forgatknyvet, s egy leend tmogatt ekknt figyelmeztetett: "Ha a szimatom azt sgn, hogy mg a posts is ezt ftyln az utcn... Egy centet se adjon bele."

1956-ban hsz pnzember alapozta meg a hrnevt kollektv hitetlenkedssel egy j musicallel kapcsolatban, amit egy Shakespeare-darab alapjn Leonard Bernstein, Stephen Sondheim, Arthur Laurents s Jerome Robbins rt. Vlekedsknek ksznhet, hogy az impresszri, Cheryl Crawford gy dnttt, ez nem neki val buli. A darab a Rme s Jlia volt, a musical a West Side Story.

Ez csak nhny plda az emberi tvedsek gazdag trhzbl. s hogy mi volt a legels rossz dnts, s hol trtnt ez? Azt hiszem, a helyszn az denkert volt, az elkvetk pedig dm s va. "s mikor az asszony ltta, a fnak gymlcse evsre j, s kellemes a szemnek, s a fnak gymlcse blccs tesz, szaktott belle s evett abbl, s adott vele lev frjnek is; az is evett belle. s mindkettjk szeme megnylt s lttk, hogy meztelenek." (Gen. 3:6,7)

Hacsak nem rzed gy, hogy az emberisg kivlan hasznostja drgn szerzett blcsessgt, s azt a kpessgt, hogy nyitott szemmel jrjon a vilgban, kvetkezskpp szreveszi pldul sajt meztelensgt, akkor ez egy fatlisan rossz dnts volt.

Brhogy lgyen is, a harmadik fejezet vgre dm s va ltvnyosan kizetett a Paradicsombl, s az ember kpessge a rossz dntsek meghozatalra vitathatatlann vlt, elismertetett – s megtkoztatott – a Mindenhat ltal. rdemes belelapozni az testamentumba, akad plda bven. Itt van zsau, a szrs ember, Rebekka s Izsk fia, egy tl lencsrt adta el elsszlttsgt ccsnek, Jkobnak, meglehetsen csekly haszon fejben. Vagy amidn a vilg laki elhatroztk, hogy sszegylnek Bbelben s naivitsukat bizonytand, egy tornyot ptenek, amely a Mennyorszgba r. Sajnos nem gondoskodtak kell szm szinkrontolmcsrl, gy a terv kudarcba fulladt.

A bibliai rossz dntsek persze nem korltozdnak az testamentumra.

Az atlantai, sznes vllalkozegynisg, Ted Turner mondta, mieltt megalaktotta forradalmian j Cable News Networkjt (CNN): "Termszetes, hogy a dolgozim kivlasztsban hibzni fogok. Hiszen Jzus csak tizenkt prftt alkalmazott, m kzlk is egy nem tartotta be a munkakri lerst."

A trtnetek bizony megismtldnek a bibliai idktl egszen napjainkig. 1946-ban a brit lelmezsgyi miniszter hrommilli hektrt jellt ki Tanganyikban, szak-Rhodesiban s Kenyban egy ambcizusnak hitt terv alapjn, hogy ott az eurpai, hbor sjtotta millik szmra fehrjeds tpllkot termesszen. 1961-ben John F. Kennedy megengedte, hogy 1.500 szmztt kikpezve, felszerelve s amerikai kzremkdssel visszatrjen szlfldjre. Ennek folyomnyaknt Kuba szabadsgszeret npe spontn fllzadt, s elsprt egy npszertlen uralkodt, lthatan minden tmogats nlkl. Annak idejn mindkett korszakos tletnek tnt, de azok a fogalmak, hogy "Fldimogyor-terv" meg "Diszn-bl", rokonrtelmek lettek a legnagyobb horderej – vagy inkbb legborzasztbb? – rossz dntsekkel.

A rossz dntsek sklja vgtelenl gazdag, s szmtalan formja ltezik. (Mindazonltal bzunk abban, Kedves Olvas, soha nem fogod rossz dntseid kz sorolni e knyv megvtelt.) Hlnkat a lehet legmesszebbre igyekeztnk kivetni. Nos, igen, prbakppen – st egyesek rossz dntsnek is nevezhetik – kzztettk a londoni lapokban, hogy ide vg pldkat keresnk. Rmletnkre mintegy htszz olvas tudatta velnk, hogy a Nagy-Britanniban elkvetett dntsek legrosszabbika az volt, amikor megengedtk a Nemzetkzssg orszgaibl a bevndorlst. Nhnyan segtkszen hozztettk, hogy az Empire Windrusht – ez a haj hozta az els bevndorlkat Nyugat-Indibl – mg a nylt tengeren meg kellett volna torpedzni. Mikor a szerencstlen haj tizenhetedszer veszett a postai kldemnyek hullmsrjba, az effle informciszerzs felfggesztse mellett dntttnk.

Barbara Twigg a kutats lnyegesen hagyomnyosabb mdjt kezdemnyezte, s ekzben annyi emberrel beszltnk, amennyivel csak tudtunk. ltalban vve rossz dntseket kerestnk. Jim Slater pldul knyszeredett mosollyal emlegette fel azt a pillanatot, mikor (a Fleet Streeten f spekultornak neveztk) visszautastotta, hogy egymilli fontot invesztljon az szaki-tengeri olajba, ami most tbb mint szzmillit rne. Indoka? A befektets "tl spekulatv" volt.

Az ltalnos pnzgyi dntshozatal fogalmait vizsglva gy rezte, hogy mindig albecsltk, mennyire inflcigerjeszt mdon vezettk be a tzes szmrendszert az Egyeslt Kirlysgban. Volt egy alapvet pszicholgiai hiba, mondta. Ugyanis a font lett az alapegysg, a penny rtke akkor ntt meg, amikor mrett igencsak jelentktelenre cskkentettk.

A knyvkiads trtnetnek legnpszerbb kiadvnya, a Guinness rekordok knyve szerkesztje s trsszerzje, Norris McWhirter szinte csodlattal emleget a mai napig egy kis hjn meghozott rossz dntst.

Mikor az Arthur Guinness and Company mdiaszakrti – meg hirdetsi szakemberei tudomst szereztek a legek knyvrl, tovbbi informcikat krtek, majd "szlltottk" professzionlis tletket a tervrl: "Amatr szellem, pontatlan, s soha nem lesz sikeres." Ez nagyjbl negyvenngy milli pldnnyal ezeltt trtnt.

Az els rossz dntst, ami John Aspinall fejbl kipattant, senki nem vitatja el tle. "1972-ben trtnt, mieltt az arab invzi megindult, eladtam a Clermont Clubot (London) egymilli fontrt. Azta vi tmilli fontos profitot termel."

George Plimpton kedvenc rossz dntse nem a sajtja, hanem John Sedgwick tbornok, amit az a polgrhborban, a Wilderness csatban hozott.

A j tbornok emberei mozgst figyelve flllt, hogy kilessen a fedezk mgl. Tisztjei figyelmeztettk, bjjon le, de a tbornok nem nagyon tisztelte az ellenfelet, s fittyet hnyt a figyelmeztetsnek. "Lehetetlensg", jelentette ki. "Mg egy elefntot sem tallnak el ekkora tvolsgbl." Tvedett.

Mg msokkal beszltnk, sajt mltunkba is belevjkltunk. Szmomra a rossz tervezsi dntsek legtisztbb pldja a tizenngy emeletes dl-londoni Ronan Point, ami arrl nevezetes, hogy 1968-ban sszedlt. A kzvlemny visszamenleges megnyugtatsra tett els ksrletek sorn a Laksgyi Minisztrium bztatan s lelkendezve beszlt azon pletek szzairl s ezreirl, amit ugyanezzel a Larsen-Neilson-technolgival ptettek Skandinviban. Igen m, de amikor magval a Larsen-Nielsonnal beszlgettnk Koppenhgban, elmondta, hogy k sohasem hztak fl nyolc emeletnl tbbet. Erre a Laksgyi Minisztrium vletlenl nem figyelt oda. S vajon mirt nem ptettek nyolc emeletnl magasabb hzat? Tbbek kztt azrt, mert a dn ptsgyi Minisztrium nem engedte. Erre a mi Laksgyi Minisztriumunk ugyancsak nem figyelt. (A kormnyhivatalokkal kapcsolatban gy tnik, majdnem egyenes matematikai arnyossg van az ilyen ssznpi placeb elfordulsa s eltusoland rossz dntsek nagysga kztt.)

Michael Deakin Leeds-ben dolgozott akkor, mikor a west-yorkshire-i rendrsg tragikusan rossz dntssel jeleskedett. ppen a yorkshire-i Hasfelmetsz elkertsvel voltak elfoglalva, amikor eljuttattak hozzjuk egy gunyoros, wearside-i akcentussal kszlt hangfelvtelt.

Valamennyi emberket erre a dialektusban beszl emberre sszpontostottk.

Mikor a rendrsget megkrdeztk, biztosak-e abban, hogy a titokzatos hang a Hasfelmetsz, John Hobson ffelgyel azt felelte: "Szz szzalkban az ember sohasem lehet biztos, de mi kilecvenkilencben azok vagyunk." Mg a rendrsg kzel egymillit lt bele kzlemnyekbe meg hirdetmnyekbe, szmtalan munkart abba, hogy megtalljk a szalagon szerepl hang tulajdonost, addig Peter Sutcliffe, a tizenhrom n igazi gyilkosa szabadlbon maradt. Ugyanis nem beszlte a wearside-i dialektust.

A nhai Baldur von Schirach, a Hitlerjugend egykori vezetje kkemnyen tudta, mit kell a vilg legrosszabb dntsnek tartania. "Nagyon bolondok voltunk, nagyon bolondok, Mr. Frost, hogy abbahagytuk Nagy-Britannia tmadst, s az oroszok ellen fordultunk." Elrehajolt, szemei sszeszkltek, s belesziszegte az arcomba: "Mert ha tovbb folytatjuk Nagy-Britannia bombzst, az magnak, Mr. Frost, sem lett volna igazn j..."

Alapveten hibs dnts volt, hatsa meg is ltszik a trtnelmen. De az sszefggs egy rossz dnts s az azt kvet esemny kztt nem mindig ilyen egyrtelm. Vegyk pldul az irni sah esett. Nyilvnval, egy sor hibt kvetett el. Pldul, 1978 szn, uralkodsa hanyatlsakor birodalma nyugalmnak legfbb zaklatjt egy ismeretlen papban, Khomeini ayatollahban ltta. gy dnttt, legjobb, ha szmzi. Az ayatollahnak egy madr nem jrta helyen, az iraki Najaqban kellett volna tengdnie. Najaq nem hres az tcsillagos szllodirl, s ppen ezrt kevs jsgr dnttt gy, (egy sem) hogy a kltsgszmljukon vezessk ezeket, gy az ayatollah ott megnyugtat ismeretlensgben lt. A sahnak azonban ez sem volt elg. A relis tancsok ellenre rvette az irniakat, hogy szmzzk a szent embert, akinek pusztulsrt mindent megadott volna. Teht onnan tovbb ldzte.

Az eredeti szndk szerint Khomeininek hontalannak kellett volna lennie, m a fpap azonnal Prizsba ment, ahol kilpve a teljes ismeretlensgbl, belefogott egy pomps, a sah ellen irnyul kampnyba. A teljes nyugati sajtt felbolydtotta, holott eleddig senkinek halvny fogalma sem volt, ki vagy mi is egy ayatollah. Most aztn lett. Tette mindezt a francik ki nem mondott beleegyezsvel, mivel k voltak az egyetlenek a Nyugat orszgai kzl, akik tudtk, politikai helyzettl fggetlenl a sah egszsgi llapota egyre romlott. Ez a nvekv nyoms meg is tette ldsos hatst az esemnyekre, melyek 1979. janur 17-n cscsosodtak ki a dinasztia buksval. A sah maga vlt bolyg hollandiv.

Voltakpp a sah, rendkvli tehetsggel, kpes volt fellmlni sajt magt is a rossz dntsben. Tudniillik biztonsgi szolglatba belesulykolta: figyelmket abba az egyetlen irnyba fordtsk, ahonnan a veszly a legvalsznbben vrhat – azaz Balra. 1978 februrjban azt mondta nekem, az irni np gy dnttt, a vallsnak semmi helye a politikban. "Teht ha valaha is sszetzsre kerl sor az egyhz s a monarchia kztt, akkor a monarchinak kell gyznie?" A sah elnz volt nyugati mivoltombl add rzkelshinyommal. "Nos, igencsak idegest lenne, ha nem gy lenne" – felelte mosolyogva. A dolgok aztn sokkal rosszabban alakultak – neki is npnek is. De ha csupa j dntst hoz, ellen tudott volna-e llni a trtnelem sodrsnak? Egy seregnyi "ha" mellett a trtnsek boncolgatsa ppen hogy elkezddtt. Spekulciival egyedl maradva, panamai szmzetsben a sahnak sikerlt egy bnatos mosolyt elengednie 1980 janurjban. "Ha a dolgok elromlanak, akkor minden hiba."

Nincs szksgszer kapcsolat a knyvben szerepl rossz dntsek s azok hatsa kztt. Voltak esetek, mikor a bntets azonnali volt, st eltlzott. Mskor ksbbi genercik kacagsa volt tn az els bntets. A rossz dntsek legtbbjnek receptjben az sszetevk nem vltoznak nagyon, azok arnyai viszont igen. Hibk, flrertelmezsek, majdnem-tallatok s "tudhattam voln"-k amalgmjban, csknyssg, ostobasg, nfejsg koktljban talljuk magunkat. Idelis esetben a szakrt rossz dntsnek tartalmaznia kellene az arrogancit s a figyelmen kvl hagyott j tancsok bsges keverkt. Mint mindig, a rgi grgknek erre is volt szavuk – pontosabban istenk. Kitalltak egyet – Nemezist –, hogy a rossz dntseket krhoztassk, br senki nem tudta, hogy ez frfi avagy n, hogy nz ki. Az istensg modern megjelentje valsznleg egy adellenr, parkolr vagy Ralph Nader. Tlz alapossgukban a grgk kitalltk, hogyan lehet a Nemezist tvol tartani – vagy legalbbis tagadni egy legendsan rossz dnts tragikus uthatsait. "Kpj a fldre!" – ez elriasztja az istent.

Lehet, hogy ez a mdszer mg mig hatsos, napjainkban elg kevesen prblkoznak vele, taln az egy Frank Sinatra kivtelvel, a sajtfotsokkal val esetenknti sszetzsei alkalmbl.

A knyvben szerepl sok rossz dntsbl tanulhatunk. Mgis: a legodaadbb figyelem sem egyenl a totlis vdelemmel. Nemrgen egy ids s igen elismert tanr elhunyt Oxfordban. Mint ill, hossz s terjedelmes nekrolgot kapott a London Times-ban. Szmtalan eredmnynek s elismersnek felsorolsa utn a nekrolg rja gy fejezte be:

"Hossz lete sorn alaposan s krltekinten megfontolta minden dntst – aztn keseren bnkdott miattuk."

Ha egy ilyen lelkiismeretes ember is gy rzett, akkor milyen eslynk van neknk? A rossz dnts nem egyenl a balszerencsvel, de amit j dntsnek rtkelnk, nem rt, ha trsul j adag szerencsvel.

Ezrt van, hogy brmennyire is optimista vagyok a TV-AM jvjvel kapcsolatban, csak remnykedhetem s imdkozhatom, hogy e knyv kvetkez kiadsnak egyik fejezete nem gy kezddik majd: "1980-ban David Frost kijelentette, hogy Nagy-Britannia ksz volt a reggeli ads fogadsra. Ez a legvgs j hatr, mondta. De mr nhny vvel ksbb ez az j hatr..."

Brmennyire lveztem is a ktet sszelltst, s brmennyire is remlem, olvassa rmet okoz, sokszor elfordult, hogy jsgkivgst vagy kutatsi anyagot bngszve azt gondoltam: "Ez azrt mr mgiscsak sok..."

David Frost

Baljsls

Krisztus eltt 480-ban Xerxsz, Perzsia kirlya elhatrozta, lezrja a rgta tart ellensgeskedst a grgkkel, s pontot tesz az gy vgre: rkre megsemmisti az athni birodalmat. rthet ez az szempontjbl, hiszen Athn csak krt csinlt neki, amita a grgk legyztk t Marathonnl. (A knyv szerint, de szerintem az apja I. Dareiosz szenvedett veresget Marathnnl) gy tervezte, serege zsibl Eurpba egy pontonhdon fog tkelni, amelyet tudsai a Dardanellkra ptenek. De tudvn, hogy ez kockzatos vllalkozs, elszr kikrte a Delphoi Jsda vlemnyt.

"Ha tkelsz a Dardanellkon" – jtt a vlasz – "egy hatalmas birodalom fog elbukni."

Optimista lvn, Xerxsz gondolkods nlkl elfogadta a jslatot, minthogy az Delphoibl eredt. gy rtelmezte ezrt szavait, mint btortst tervei megvalstshoz. Eleinte minden jl ment, s seregei gyzedelmeskedtek a sprtaiakon Thermoplainl, de azutn a szalamiszi csatban slyos veresget szenvedett. Valsznleg ekkor rmlett fl Xerxsz eltt, hogy a jsda nem mondta meg, melyik birodalom bukik meg. Nincs feljegyzs arrl, hogy a kirly eltkozta-e magt. Mrgt mindenesetre kitlttte azzal, hogy hhrjnak megparancsolta, mrjen 300 bottst a Dardanellk vizre. Nem ppen kirlyhoz val bossz, de ennyi maradt.

Ebbl a pldbl is lthat, nem csoda, ha klasszikus vilg jsai, prfti elg rossz hrnevet szereztek maguknak, s tszz vvel ksbb a rmai vros, Pompeji elljri gy dntttek, nem vesznek tudomst a helyi templom jsnirl, amikor azok kzelt katasztrft emlegettek, s azt mondtk, hogy a vrost ki kellene rteni.

Pompeji laki racionalistk voltak, s gy vltk, az let ppen hogy kezd visszatrni normlis medrbe a 62. vi rettenetes fldrengs utn, semmi szksg sem volt egy ilyen rmtrtnetre.

A szibillk viszont hittek sajt jslatuknak, s elhagytk a vrost. k voltak az egyedli tllk, mikor msnap a Vezv kitrt, s tzlbnyi hamuval tertette be a vrost.

1857-ben mg mindig elg primitv np rvn a dl-afrikai Gealeke Xhosa trzs, valsznleg nem tudta, a jslatok milyen bajt hoztak pldul Xerxsz kirlynak. gy aztn, mikor egy tizenngy ves jsn, Nongquawuse elmeslte, milyen ltomsa volt a Gxara foly vizben, mind igyekeztek rfigyelni.

Azt ltta, meslte a tbbi xhosnak, hogy halott seik bmultak r a foly viznek mlyrl. St azt mondta, a ltoms jelentse is kristlytiszta: Ha a trzs vissza akarja szerezni halott vezetit, 1857. februr 18-ig az sszes llataikat le kell mszrolniuk.

A tancsot megfogadtk – a trzs hen halt.
Tid az orszg

Az Egyeslt llamok terleti nvekedse sokat ksznhet polgrai btorsgnak s felfedezszellemnek, de nem szabad elfelejteni msok hibinak nem elhanyagolhat szerept sem.

Az egyik els ldozata ennek a j zleti rzknek, amit az jvilg inspirlt meghdtiban, egy nvtelen indin fnk volt, aki 1626-ban 24 dollr rtk baltrt, strt s szvetrt adta el a Manhattan szigetet Peter Minuit kormnyznak.

Manhattan kzps rszn egy telek mostanban 80 milli dollrrt cserl gazdt. Mg ha az inflcit is beszmtjuk, Minuit kormnyz, knnyen belthat, bombazletet kttt.

1803-ban Napleon csszr elhatrozta – mivel elmjt az eurpai esemnyek ktttk le –, hogy tlad Franciaorszg amerikai birtokain. Nem sokat rgdott rajta, eladta a teljes Mississippi-vlgyet a gyermekkort l amerikai kztrsasgnak. E "kis" telek 828.000 ngyzetmrfldnyi, Kanadtl a Mexiki-blig, nyugat fel a Szikls-hegysgig terjed. Ezzel az zlettel – amit Luisiana Purchase nven ismernek – az elnk, Thomas Jefferson megduplzta orszga nagysgt, s ez csak 15 millijba kerlt.

1867. mrcius 30-n megllapods kttetett II. Sndor, minden oroszok crja s W. H. Seward klgyminiszter kztt, mely szerint az Egyeslt llamok megvsrolta Alaszka fldjt. "Minden oroszok" megkrdezse utn a cr gy dnttt, birodalma meglesz e nlkl a tvoli, fagyott s ltalban gretlen flddarab nlkl, s potom 7,2 milli dollrrt tladott rajta. Akkor ez igen nagy rnak tnt sok amerikai szemben, akik mg vekig "Seward ostobasga" vagy "Seward jgszekrnye" neveken emlegettk az zletet.

A cr "nagyvonalsgra" majd hsz v mlva derlt fny, amikor pechjre 1896-ban aranyat talltak a terleten. Alec McDonald, becenevn Klondike Kirlya, arany fldbe vgta csknyt, s tisztn 20 milli dollrt keresett.

Egy vszzaddal ksbb "fekete arany" – azaz olaj – kerlt felsznre Alaszka szaki partjainl, s gy mg egyszer sznterv vlt a kincskeresk egyms kzti harcnak.

Minden idk egyik legrvidltbb ingatlanzlete 1886 novemberben jtt ltre, mikor egy aranykutat, Sors Hariezon, elhatrozta, elad egy bnyaterletet a Gert Oosterhuizen farmon, a Transvaalban lev Witwatersrandon. A terlet 20 dollrrt kelt el, amit Hariezon gyermeki rmmel zsebre vgott s odbbllt.

A kvetkez kilencven vben a bnyk, melyeket Hariezon terletn vagy annak kzelben nyitottak, kis hjn egymilli kilogramm aranyat adtak vente, ami a nyugati vilg aranykszletnek hetven szzalka. Hariezonrl nem tudunk semmit.

Persze ne gondolja senki, hogy a rossz flddarab rossz idben, rossz ron val eladsa a diplomatk s aranysk privilgiuma.

1978 janurjban a Royal Melbourne Golf Club vezetse szembe kellett hogy nzzen a nvekv kltsgekkel, elhatroztk, hogy elpasszoljk a klub birtoknak egy rszt. Ennek megfelelen felhatalmaztk a titkrt, hogy adjon el egy darabot a klub hatrn lev gizes-gazos terletbl egy helyi ingatlangynknek.

A titkr sszekeverte az iratokat, s eladta Royal Melbourne golfplyjhoz tartoz akadlymentes rszt a nyolcadik, kilencedik, tizedik s tizenegyedik lyukkal. Mikor az ingatlanos megjelent, hogy tvegye a megvsrolt terletet, teljes ervel zajlott az Australian Professional Golfers Association bajnoksga...

Le vagyok ktelezve...

1981. februr 18-n Mrs. Dora Wilson, egy jobb sorsra rdemes angliai hziasszony kinzett az Essex tartomnyban lev harlowi otthonnak ablakn, s ltta, amint egy csapat ember a szomszdk perzsasznyeg-kszlett pakolja be egy kltztet teherautba.

"Maguk mit csinlnak?" – szlt oda nekik, tudvn, a szomszdk nyaralni mentek.

"Tiszttani visszk, asszonyom" – vlaszoltk az emberek.

Mint a villm, gy dnttt a j Mrs. Wilson, hogy nem hagyja ki ezt a nagyszer lehetsget.

"Elvinnk az enymeket is?" – krdezte.

Az emberek lekteleztk az asszonyt, mert elvittk az sznyegeit is. Betrk voltak.

Itt London

Amikor a BBC egyik tekintlyes ajtnllja nemrg nyugdjba ment, partit rendeztek a tiszteletre. Az ajtnll kzel fl vszzadot llt az ajtnl – st arrl is hres volt, hogy barti viszonyban volt Lord Reith-szel, a BBC alaptjval –, s sok kollga adakozott bkezen a bcsztatsakor rendezett nnepsghez.

Embernket egy digitlis rval leptk meg. Egy jelentktelen aprsgtl eltekintve az ajndk tkletes volt. Mint tbb ms BBC-alkalmazott, az ajtnll is megrokkant a hborban; az ra viselsben semmi sem gtolta, mivel bal csuklja megvolt, a jobb keze viszont, amivel az rt mkdtet gombot meg kellett volna nyomnia, hogy az idt megnzze – hinyzott.

A BBC-nl mr az tvenes vekben sem lepett meg senkit az elrelts hinya, amikor a New Broadcasting House megplt. A rgi s az j pletet sszekt folyosrendszer labirintushoz hasonltott, s egszen szk volt. A Zenei Fosztly utlag rbredt, milyen nehzsgekbe fog tkzni, mg Bechstein koncertzongorikat az egyik terembl a msikba tviszik; gy dntttek, kiksrletezik a legegyszerbb megoldst.

Megkrtk a BBC asztalosait, furnrlemezbl dobjanak ssze egy modellt, hogy ne a tkletesre felhangolt, drga zongork psgt kelljen kockztatniuk, idlegesen mg a folyost is elbarikdozva.

Az utnzatot pontosan meg is csinltk – s ekkor derlt ki: tl nagy, nem fr ki az asztalosmhely ajtajn...

Nincs olyan vak...

Miss Yvonne Whittlesham, akit "Pszichikai kiszabadulmvsz"-knt is ismernek, 1977. prilis 13-n nem kevs gondolkods utn rjtt, hogy egy hatvanmrfldes "vakvezetssel" nnepelheti meg mltan a kirlyn Ezst Jubileumt.

Terveinek megfelelen flvett egy vas larcot, s nekiindult egy sok lers kocsival, padlig nyomva a gzt.

Ngyszz yard megttele utn telibe kapott egy magnyosan lldogl csrt.

Csak 59 egsz 3/4 mrflddel s egy rtatlan plet megsemmistsvel vtette el eredeti cljt.

(1 yard: 91,44 cm; 1 mrfld: 1609 m – A szerk.)
, az a csods a hbor...

A stt terveirl hres Apis Dimitriev ezredes, a Fekete Kz nev szerv terrorszervezet vezetje 1914 tavaszn gy dnttt, felfegyverez egy csapat fiatal hazafit Gavrilo Princip vezetsvel. Azt eszeltk ki, hogy a boszniai Szarajevban tett ltogatsa alkalmval meggyilkoljk Ferenc Ferdinndot, Ausztria trnrkst. E loklisnak tn dnts kzvetett hatsai meglepen figyelemremltak voltak:

1914. jnius 28-n meggyilkoltk a trnrkst s felesgt.

Jlius 23-n Ausztria-Magyarorszg ultimtumot intz Szerbihoz.

Jlius 26-n Ausztria mozgst az orosz front fel.

Jlius 28-n Ausztria-Magyarorszg hadat zen Szerbinak.

Augusztus 1-jn Nmetorszg hadat zen Oroszorszgnak.

Franciaorszg mozgst.

Olaszorszg bejelenti semlegessgt.

Augusztus 2-n Nmetorszg elfoglalja Luxemburgot.

Augusztus 3-n Nmetorszg elfoglalja Belgiumot s hadat zen

Franciaorszgnak.

Augusztus 4-n Nagy-Britannia hadat zen Nmetorszgnak.

Amerikai bejelenti semlegessgt.

Augusztus 5-n Ausztria-Magyarorszg hadat zen Oroszorszgnak.

Augusztus 6-n Szerbia s Montenegr hadat zen Nmetorszgnak.

Augusztus 10-n Franciaorszg hadat zen Ausztrinak.

Augusztus 12-n Nagy-Britannia hadat zen Ausztria-Magyarorszgnak.

Augusztus 15-n Japn ultimtumot intz Nmetorszghoz.

Augusztus 28-n Ausztria-Magyarorszg hadat zen Belgiumnak.

Akrhogy is nzzk, ez bizony vilghbor. Az egyedli nagyhatalom, amelyik mg nem keveredett bele a Fekete Kz akcijnak kzvetett folyomnyaiba, az Egyeslt llamok volt. De egy vvel ksbb Walter Schweiger kapitny gondoskodott errl is. volt ekkor a parancsnoka az U-20 tengeralattjrnak.

1915. mjus 7-n az r partoknl szleltk a brit Lusitania hajt, s gy dnttt, kveti a Nmet Fparancsnoksg legutbbi utastst, s torpedz – termszetesen, figyelmeztets nlkl.

A Lusitnival egytt pusztult 1200 utas kztt 128 amerikai is volt.

Az halluk jtszott kzre abban, hogy az USA hadba lpett Nmetorszg ellen.

Ha a hbork ilyen pofonegyszeren trnek ki Nyugaton, nem szksgeltetik klnsebb kpzeler ahhoz, milyen eslye van vres csetepatk kirobbantsnak egy olyan puskaporos hordn, mint Latin-Amerika.

A tizenkilencedik szzadban Bonaparte Napleon katonai sikerei vilgszerte hatssal voltak igen sok hborodottra is. Ezek azt kpzeltk, k is nagy csszrok. Ez a kprzat az esetek nagy tbbsgnl viszonylag rtalmatlan tnetekkel zajlott le. Nem gy Francisco Solano Lpez, Paraguay elnke esetben. Meggyzdsnek igazt bizonytand a leggyakorlatiasabb mdot vlasztotta, s 1865. mrcius 18-n hipp-hopp hadat zent a szomszdos Uruguaynak, Brazlinak s Argentnnak. gy ltta biztostva a megoldst, ami t katonai zseniv avatja.

Az elkvetkez 5 v sorn Senor Lpez sajt szemlyisgnek fatlis flrertelmezse a lakossg felnek pusztulshoz, valamint az sszes szocilis s politikai intzmny sszeomlshoz vezetett.

Latin-Amerika szz vvel ksbb sem vltozott. Temperamentuma a rgi. 1969. jnius 27-n a vilgbajnoki labdarg mrkzsen a br idn tli tizenegyeshez juttatta El Salvador csapatt a szomszdos Hondurasszal szemben. El Salvador rtkestette a bntett, s 3:2-re megnyerte a meccset. A dnts drmai folytatsa: dz, gl nlkli, dntetlennel vgzdtt csata a csapatok szurkoli kztt kz-, lb-, fej- s bordatrssel, 8 napon tl gygyul tmeges kezelssel a helybli krhzak traumatolgiai osztlyain. Tudniillik az eredmny hrre soviniszta tntetsek sprtek vgig mindkt fvroson, s a szurkolk az utckon jrajtszottk a meccset, kifosztva s elnspgolva az ellenfl szurkolit.

Tovbbi folytatsknt jlius 3-n hbor trt ki a kt orszg kztt. A bkektsig ktezer katona esett el, s a Kzp-amerikai Kzs Piac, mely mindkt orszg szmra fontos volt, sszeomlott.

Ennek zraktusaknt mind Hondurasban, mint El Salvadorban komoly hnsg trt ki.

A vilgbajnoksg kvetkez forduljban El Salvador kiesett.

Bocsnat, kapcsoltam...

1971 janurjban dr. Milton Obote, Uganda akkori vezetje, Szingaprban tartzkodott a Nemzetkzssg Miniszterelnkeinek Tallkozjn. Ott tltte ki, hogy megszabadul Uganda egyik katonai vezetjtl, Idi Amin tbornoktl.

Dr. Obote a tettek embere volt, dntsnek azonnali kivitelezshez ltott. Megkrte a szlloda telefonkzpontjt, ksse t ssze a kampalai vezrkari fnkkel.

Az ugandai kzpontos – aki Idi Aminnal egy trzsbl szrmazott – gy vlte, fldijt bizonyra rdekelni fogjk a miniszterelnk hrei, gy a hvst bekapcsolta Aminhoz is, aki ahelyett, hogy belenyugodott volna az elbocstsba, azonnal akciba lpett.

Nem kell kln mondani, a tviratoknak is lehet ugyanilyen vgzetes kvetkezmnyei. Pldul, a II. vilghbor vgn a Szvetsgesek kiadtk a "potsdami tviratot", kvetelve, hogy a Japn Csszrsg hadserege azonnal tegye le a fegyvert. A japn kormny azonnal vlaszolt egy kzlemny formjban miszerint egyelre nem fz megjegyzseket az ultimtumhoz, arra vr, hogy a csszr s a kormny megtrgyalja a dolgot.

Sajnos, a japn kormny hivatalos hrszolglata, buzgn igyekezvn a kzlemny angol nyelv kiadsval, sebtiben dnttt, s az "egyelre nem fz hozz megjegyzst", gy fordtotta, hogy "szndkosan nem vesz rla tudomst".

Tbb trtnsz s politolgus egybehangz vlemnye szerint, ha az ultimtumot nem utastottk volna ilyen egyrtelmen vissza, Truman elnk taln soha nem hagyja jv a Hiroshima s Nagaszaki elleni atomtmadst.

Replsi tvonal-mdosts

James Barthes, dl-afrikai srknyrepl-oktat, amint ppen bksen repkedett 1977 jniusban, rdekes ltvnyra lett figyelmes: Francis Chapman asszonyt pillantotta meg, aki meztelenl napozott egy hztetn Barthes r replsi tvonala alatt. Kpzeletben obszcn gondolatok krvonalazdtak, melyek szoros sszefggsben voltak Chapman asszonnyal. Mg alig indult le azonban a magasbl a begerjedt repl, amikor a hlgy frje gppisztollyal felfegyverkezve jtt ki a hlszobbl, s lesprte a lgi Don Juant az grl.

Tervezsi bakik

A rossz dntsek nyenceinek a gpkocsiipar szolglt nemrgiben egy ltvnyos ktfej sassal: John Zachary DeLorean tletrl van sz.

Elhatrozta, hogy pt egy j, sirlyszrnyas sportkocsit, ami majd az nevt viseli. Az tletet felkarolta a brit kormny, s meggondolatlan sietsgben tbb mint 50 milli fontot biztostott e cl megvalstshoz – meg nem valstshoz, mint ksbb kiderlt. s br gpkocsiipari szempontbl lehetett brmilyen klnleges is a DeLorean-terv kormnyvisszhangja, a hibk sorozata korntsem volt pldartk. A DeLorean ltal tervezett gpkocsit "llatorvosi lnak" is nevezhetnnk – soha az egsz vilgon nem sikerlt mg olyan gpkocsimodellt kifejleszteni, mint az v, ha a konstrukcis hibk szmt nzzk.

1948-ban a Volkswagen nmetorszgi gyrt megltogattk brit s amerikai szakemberek. Hbors jvttelknt ugyanis felmerlt az tvtel lehetsge. A gyr egyetlen termke a Bogr volt, amit a hbor eltt a nmet munksok szmra "npaut"-nak terveztek. A szakemberek feladata az volt, becsljk meg a Bogr eslyeit a hbor utni piacokon.

Az amerikai delegcit a Ford Motor Company elnke, Ernest Breech vezette. Az tlete gy szlt: "Ez a kocsi egy fabatkt sem r." Brit rszrl Sir William Rootes hasonlan vlekedett: "A Volkswagen", mondta, "nem felel meg a gpkocsi alapvet technikai kvetelmnyeinek."

A Volkswagen teht elfeledve, a Ford Motor Company energiit arra fordtotta, hogy egy olyan kocsit fejlesszen ki, ami szerintk eladhat volt, olyat, "ami pontosan megfelel az amerikai zlsnek".

A piackutats j tudomnyt arra hasznltk fel, hogy biztostsk, a jrm s marketingje krl minden a legnagyobb rendben legyen. Mg a nvvel is k foglalkoztak – ami Edsel lett, egy hagyomnyos keresztnv a Ford csaldbl.

A Ford-kereskedk korntsem voltak ilyen lelkesek az Edsellel kapcsolatban, mikor azt bemutattk nekik, de a Ford mg mindig bzott, hogy nyert alkotott. Mert hogyan is tudna egy olyan kocsi, amire annyi tudst, energit s dollrt pazaroltak, elbukni?

Nagyon egyszeren. A kznsg a kereskedk vlemnyt osztotta, s a kocsi gyrtst kt v, kt hnap s tizent nap mlva abbahagytk – s 350 milli dollrral maradtak el attl a ponttl, ahonnan a gyrt a profitot szmolta volna.

Ha a Ford kudarct az Edsellel komplexnek s misztikusnak mondhatjuk, akkor a f rivlissal, a General Motorsszal trtnt katasztrfk egyike klnlegesen egyrtelmnek tnik. A hatvanas vek elejn bocstottk tjra remnyeik netovbbjt, a mexiki piacra sznt "kompakt" Chevrolet Nova nev modellt. Csak mikor a szrny eladsi statisztikk megrkeztek, jtt r valaki Detroitban, hogy spanyolul a "no va" azt jelenti: "Nem megy."

1966-ban a General Motors egy jabb gyngyszemet produklt. Egyre jobban bosszantotta ket egy fiatal fogyaszti rdekvdelmi aktivista, bizonyos Ralph Nader, aki sikeres kampnyt folytatott a GM Corvair nev modellje ellen. Nader azt terjesztette a GM termkrl, hogy "brmilyen sebessg mellett balesetveszlyes". Ahelyett, hogy a kocsi hinyossgait vizsgltk volna meg, a GM kzenfekvnek tallta, ha lenyomoztatja Mr. Nadert, htha akad valami szaftos a magnletben vagy a pnzgyeiben. Ha igen, ht egy letre elveszik a kedvt, hogy msok dolgba sse az orrt.

Mikor Nader felfedezte, hogy a General Motors ltal felbrelt nyomozk figyelik, beperelte a cget. Gyzelme a trgyalteremben, illetve a figyelemre mlt 450.000 dollros krtrts megadta a lkst a fogyaszti mozgalmaknak, s ez az elkvetkez vekben olyan erv vlt, ami az amerikai gpkocsiiparnak slyos millikba kerlt.

Az elsznt motorizltak szmra szletett dntsek eltrplnek egyetlen olyan dnts mellett, amelyet 1935 jliusban hoztak Oklahoma City vrosatyi. Egy verfnyes napon, az ebd utni szivar s konyak andalt hangulatban elhatroztk, bemutatnak egy helyes kis szerkezetet. Egyikk el is keresztelte. gy hvjk: Parkolra.

Testi krds

Olav Olavson svd llampolgrnak 1910-ben komoly anyagi gondjai tmadtak. Lehangol llapotban pattant ki fejbl az isteni szikra: Eladja testt halla utni orvosi kutats cljaira. Nhny nappal ksbb Olavson r teste a Stockholmban szkel Karolinska Egyetem tulajdont kpezte.

Forgand a szerencse, az adsvtelt kvet vben csinos kis vagyont rklt embernk, s gondolta, visszavsrolja a testt sajt magnak.

Az egyetem megtagadta, hogy a testhez val jogait eladja, a brsghoz fordult, s megnyerte a birtoklsi pert. Olavsonnak nem maradt ms, mint hogy gy trjn borsot az intzet orra al – cskkentve sajt testnek rtkt –, hogy kt fogt kihzassa anlkl, hogy engedlyt krt volna testnek effektv tulajdonosaitl.

Egy kis tanuls

Igen gyakran, fjdalom!, azok, akik az ifjsg oktatsval foglalkoznak, nem oly rzkenyek vagy elreltk, mint azt magukrl lltjk.

Pldul 1832. jnius 22-n az ifj Guiseppe Verdi felvtelt krte a milni Csszri s Kirlyi Konzervatriumba. Az igazgat, Maestro Professor Francesco Basily elutastotta a fit azzal, hogy "tlkoros – s biztos, hogy kzpszernek bizonyulna".

1854-ben az Aix-i Lceum irodalomprofesszora olyan lpshez folyamodott, amilyenre mg nem volt plda: egyik dikjnak fogalmazsbl s francia nyelvbl nullst adott. A dikot mile Zolnak hvtk.

1880. jlius 12-n H. O. D. Davidson, egy Harrowbeli iskolaigazgat a kvetkez meggyzdses jellemzst adta egyik dikjrl: "Feledkeny, figyelmetlen, pontatlan, rendetlen minden tren... Ha kptelen tllpni eme lompossgn, nem fog sikerrel vgezni a kzpiskolban. A fi" – tette hozz – "osztlynak utolsja." Szerencsre Winston Churchill ksn rnek bizonyult.

Mg a legmagasztosabb tiszta gniusz sincs vdve a profi pedaggusoktl, ha a rosszabbjval kerl szembe. Nzzk pldul, mi trtnt 1898-ban, mikor az ifj Albert Einstein felvtelt krte a mncheni Technicai Fiskolra. Fiatal zseninket az intzet magiszterei, dntsk biztos tudatban elutastottk, mondvn, "nem ltszik gretesnek". A legendk szerint megfosztott az htott tudomnyos tanulmnyoktl, s elszr postsknt dolgozott, majd Bernbe kerlt a Svjci Tallmnyi Hivatalba felgyelnek. Mindenesetre ez utbbi munkja mellett sikerlt annyit tanulnia fizikbl, s tellett annyi "gretlensgbl", hogy megalkothatta a relativits elmlett.

Befejezskppen egy gyngyszem a tudsi vaksgrl.

1906-ban Arizona llam Flagstaffbeli obszervatriumbl, risi lelkesedssel fogadva, Percival Lowell csillagsz bejelentette, hogy megbizonyosodott a Schiaparelli felfedezte Mars-csatornk ltezsrl. Ezek, mint azt ksbb Mars as the Abode life (a Mars, az let blcsje) cm knyvben kifejtette, vrsek voltak, s titokzatosan mozogtak. Mgis sikerlt neki feltrkpezni ket, s ennek alapjn rszletes trkpeket adtak ki, illetve tettek vilgszerte iskolai atlaszokba.

Egy szerny megjegyzs a korszakos felfedezshez: Nincsenek csatornk a Marson. Szerencstlensgre, a nagy csillagsz valjban egy ritka szembetegsgben szenvedett – amit napjainkban Lowell szindrmnak hvnak –, melynek az a tnete, hogy a beteg sajt szemnek erezett ltja. Lowell olyan elismert volt, hogy senki nem mert ellentmondani.

Mg a leglesebb szemek is szemet hunytak.
Irodalmi kritika

Kevs olyan dolog van a vilgon, amelyben annyit tvedtek volna, mint a knyvkiads.

Vegyk pldul az irodalmi Nobel-djat. Mikor az elst odatltk, 1901-ben, tbb ms nagy r mellett Henrik Ibsen, Henry James, mile Zola s Joseph Conrad mg mind letben voltak. A bizottsg az els irodalmi Nobel-djat a francia regnyrnak, Ren Sully Prudhomme-nak tlte, azzal a rjuk sajtosan jellemz perverzitssal, amit az utdok tiszteletben tartottak. R egy vre, 1902-ben a tetemes pnzzel jr djat a bizottsg mlyrehat mrlegelst kveten Theodor Mommsennek tlte; 1903-ban, komoly tudomnyos latolgats, Bjrnstjerne Bjrnsonnak; 1904-ben Frderic Mistral kltnek, akinek mlhatatlan rdeme, hogy provence-i dialektusban rt; 1905-ben Henryk Sienkiewiczet vlasztottk, azutn Giosue Carduccit talltk a legmegfelelbbnek. 1907-ben hosszas gondolkods utn Rudyard Kiplingnek tltk az azvi djat. A kvetkez vben Rudolf Eucken kapta idt ll irodalmi munkssgnak elismersl.

1909-ben a Svd Akadmia az els svd kltnt, Selma Ottiliana Lovisa Lagerlft vlasztotta, nemzeti elfogulatlansgtl mentesen, az 1910-es dj pedig a nmet lrikus klthz, blcs, hozzrt dntssel Paul von Heyse-hez vndorolt. (Mistral, Sienkiewicz s Kipling "vletlenl" tallt – A szerk.) Mg ebben az vben, november 10-n elhunyt Lev Tolsztoj, a Hbor s bke, valamint az Anna Karenina rja. jra jelltk Nobel-djra, amit nagyon is megrdemelt – s tz alkalommal nem kapott meg.

1900-ban Beatrix Potter, egy londoni vnkisasszony, aki mrgesgombkat brzol vzfestmnyek pinglsval tlttte idejt, rt s illusztrlt is egy gyerekknyvet, amit Peter Rabbit (Nyl Pter) cmen emlegetett. Hat kiadnak kldte el a kziratot az illusztrcikkal egytt, mind a hatan visszautastottk.

Miss Potter, fggetlen gondolkods s szellem hlgy lvn, llhatatosan kitartott. 1901 vgn magnton kinyomatta a knyvet, s bartoknak, rokonoknak adogatta el. Az egyik kiad, Frederick Warne, aki korbban elutastotta, megltott egy pldnyt, s gy gondolta, sse k, vgs soron lehet, hogy van benne nmi remny. Mindenesetre nem ragadtatta el magt. "A Warne foglalkozna a knyvvel", kzlte leereszked gesztussal a szerzvel, de csak azzal a felttellel, hogy a hlgy viseli az anyagi kockzatot. Hrom v elteltvel az eladott pldnyok szma elrte a 75.000-et. A Warne-ben felsejlett dntsi hibjnak nagysga.

Potter kisasszony lnyegesen szerencssebb volt, mint ms, rssal foglalkoz hlgy. Egyikk 1836-ban levlben megkereste az elismert kritikust s irodalmrt, Robert Southeyt, mellkelve nhnyat munki kzl, kikrte a vlemnyt, vajon tancsos lenne-e betev falatjt rssal megkeresni.

Hrom hnap mlva jtt a vlasz: "Az irodalom nem val egy hlgy kenyrkeresetnek, s nem is kellene, hogy az legyen. Minl jobban trdik valdi ktelessgeivel, annl kevesebb ideje fog erre maradni, mg ha csak kiegsztsnek vagy pihentetnek csinlja is. E ktelessgeire mg nem krtk fel, de ha ez megtrtnik, kevss fog a hrnvre vrakozni."

Charlotte Bront kisasszonyt annyira elkedvetlentette ez a negatv lmny, hogy tz ven t nem is vett tollat a kezbe.

A kiadi hibk alant felsorolt gyjtemnye alapjn eme knyv szerkeszti gyanakodni kezdtek. Egyrtelmen rossz mennek vltk, hogy az els kiad, aki ezt a knyvet ltta, azonnal el is fogadta.

Klnbz kiadk vlekedtek gy, hogy az albb felsorolt knyvek nem rendelkeznek kereskedelmi rtkkel vagy irodalmi rdemekkel:

VISSZA

 

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU