FŐOLDAL  Újdonságok:

Norton Antivirus 2009 Gaming Edition+crack

Kresz_teszt_2009

Black Eyed Peas - The E.N.D - 2009 HipHop Válogatás - 2009.07.25

Vidám,szórakoztató,
információs zömlap.

ingyenes letöltés+
ingyenes apróhírdetés

Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Mond!
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

E-mail

Állítsd beKezdőlapnak! 

Login:
 
Jelszó:
 
 

 Székefődi Guugel kereső

Nyonj egy SÜNT

Villám szótár

 

Keresett szó

Tartalmaz
Pontosan
Kezdőbetűk

Angol-Magyar
Magyar-Angol
Német-Magyar
Magyar-Német
Computer Dictionary

 

Reklám

Ingyenes Hirdetés . Net


Linkajánló

A legjobbweboldalak..

Europa Top 100

JoniPeti Topsite

Toplista • Toplist

OmariaTop

COOLTOP

Sokbolt.hu
Webshop - webáruház ingyen bárkinek

Free Topsite

Linktár Centrum

TopSite.hu - A web legjobbjai.


Free TopSite

toplista


Banner-Paradies
Weblap toplista

NZYANG Toplista


starbug toplista

toplista
szoftver


Kattints ide!


TOP-TIZENHAROM






Dual Reklám Kft - Minden ami céges ajándék - Reklám ajándékok!

 
BEVEZETÉS
 

Van rá egy gazdaságos húszasom, hogy néhány Teszkó főnök, aki majd elolvassa ezt a könyvet és már úgy is tud levegőt venni, hogy nem sípol a tüdeje a méregtől, ki fogja jelenteni, hogy hazugság az egész. Mert ilyen nem fordulhat elő, meg hogy ilyen nincs is! Meg az a néhány százmillió forintnyi cucc, aminek lába kél, annak, hello, nem is kél lába! Meg amit Magukkal csinálnak, az egy normális dolog, és hello, nincsen senki átverve, kérem szépen! És ami előfordulhat a biztonsági őrök berúgott és befejelt falú kis irodácskájában - kapjad be a személyiségi jogaidat - az nem is fordult elő, és szegény vevő csak biztos elesett. Az sem igaz, hogy a kamionos buliban, amikor a Teszkó saját parkolójából pattintottak meg egy kurvára nem feltűnő nyerges vontatóval közel százmilliónyi árut, benne volt a főnökség. Mert kinek kéne tíz plazma, mi? Szóval ilyeneket fognak majd mondani. Meg azt, hogy hazudok. És bosszút akarok állni. Meg hogy ezért nem írom le a nevemet. Nem mintha ez fontos lenne, csak előre akarok szólni, hogy ha majd azt olvassák, hogy át vannak verve, le vannak húzva, és folyamatosan figyelik magukat, ha piros a fülük (lásd a ki a lopós a Tescóban fejezetet) nehogy azt higgyék, hogy csak kitaláltam az egészet. Sőt, majd azt is el fogom mondani, honnan lehet észrevenni egy sima pénteki bevásárlás során, hogy mi van a mátrix mögött. Vagy mi a Mátrix maga. Mert hogy ez pont az. A Teszkó. A gazdaságos mátrix...

Jómagam is azon barmok közé tartozom, akik csak azért jönnek fel Pestre, hogy karriert csináljanak és megmutassák az otthoniaknak, hogy lehet nagyot is dobni. Első baromi nagy dobásom meglehetősen rövidre sikerült, ugyanis az első melóm nagyjából annyiból állt, hogy egy erre a célra szerkesztett gép segítségével túlérett narancsokból kellett kipréselnem a levet. Persze tudtam, hogy lent fogom kezdeni, de azért még voltak illúzióim. Szóval narancsot facsartam dögivel egy olyan exkluzívnak korántsem mondható helyen, mint a Fogarasi úti Teszkó bejárata előtti placc. A főnökeim azt a baromira szűk réteget célozták meg a szolgáltatásukkal, akik a Fogarasi út környéki elit zónában éltek és a havi ötezer forintos nagybevásárlást azzal akarták kezdeni, hogy felhajtanak egy pohár 500 forintos frissen facsart narancslevet. Nos, mivel ezen a környéken ma is inkább dívik a bicskázás, mint a wellness életmód, a biznisz meglehetősen ramatyul ment. Egy időben próbáltunk átállni a grapefruitra, de arról sokan azt hitték, hogy egy baromi nagy citrom, így az összes rám rohadt. Szóval ennyit a Fogarasi közönségéről, akikről majd fogok bővebben is mesélni, de mindent a maga idejében, ugyebár. Mindenesetre három hónapot húztam le a naposabb tájakat idéző gyümölcsök társaságában egy olyan fizetés mellett, ami még akkor is gáz lett volna, ha megkapom. De a főnököm vonakodott kifizetni nekem azt az összeget amennyiből éppen hogy oltani tudtam volna szomjamat a saját magam által forgalmazott termékből. Akik nem értik a jópofának szánt hasonlatot, elárulom: baromira kurva keveset kerestem. A kifizetésnél az egyetlen érv, amit latba tudtam vetni az a három hónapi csavarástól megizmosodott bal alkarom volt, de szerencsére tettlegességre nem került sor, vihettem a béremet isten hírével. Nem nagyon rázott meg a déligyümölcsökkel való szakítás, mert én már akkor nagyobbra néztem. Figyelmemet már hetekkel korábban megragadta egy plakát, amelyet a Teszkó saját marketingosztálya agyalt ki annak érdekében, hogy bizonyos megüresedett állásokat be tudjanak tölteni. Akkoriban az űr a kocsigyűjtők brigádjában tátongott a leginkább és a következő szöveggel próbálták meg a veszett karrieristákat az üzletlánchoz csábítani:

Szereted a kihívásokat? Csatlakozz sikerorientált csapatunkhoz kocsigyűjtői munkakörben!

Akkoriban fingom nem volt arról, miféle kihívást jelenthet a százas helyett mindenféle fémlapokkal megbuherált bevásárlókocsik összegyűjtése a parkolóhelyekről. Azt meg végképp nem értettem, minek kell ehhez sikerorientáltnak lennem, de valami olyasmi kép rémlett fel bennem, hogy Paul Kennedy, aki a Teszkó hierarchiájában magával a jóistennel foglal egy közös szintet, saját kezűleg fog nekem átnyújtani egy trófeát, mint az év kocsigyűjtőjének. Az sem érdekelt, hogy a kocsigyűjtő alatt csak a takarítók helyezkednek el, de ők sem céges alkalmazottak, hanem valamiféle külsős vállalkozás biztosítja őket. Szóval, ha a Teszkót nézzük, a trolley-boy mindennek a legalja. De ez nem igazán számított. A lényeg az volt, hogy az összes haverom köztük dolgozott, mert amikor én narancsos voltam senkivel nem tudtam eszmét cserélni a mindennapi kihívásokról, csak ezekkel a srácokkal, akiknek szemmel láthatólag baromira nem volt semmi dolguk. Ez végképp meggyőzött arról, hogy ez kell legyen fényesen ívelő karrieremben a következő lépcsőfok, és beadtam a jelentkezésemet a személyzeti osztályvezetőnek.

És itt álljunk meg egy pillanatra! Beadtam a jelentkezési lapot. Eddig még rendben van, de ezek után be is hívtak interjúra! Tekintettel arra a szomorú tényre, hogy reménybeli kollegáim közül sokaknak a szókincse kizárólag olyan dolgokra korlátozódott, amiket el lehet szívni, kurvára kíváncsi voltam, hogy miket fognak kérdezni. Kicsit izgultam, de eszembe jutott egy haverom, aki szintén vidékről jött fel és első állása az volt, hogy a Diego üzletlánc reklámfigurájaként egy vastag medvejelmezbe öltözve szórólapokat osztogatott a Blaha aluljárójában. Ő is volt interjún. Úgy kapta meg a melót, hogy azt hazudta, neki már van tapasztalata, hiszen fél évet lehúzott az Obinál mint Hód. Csak akkor rúgták ki, amikor egy rutinellenőrzésnél észrevették, hogy a maci száján dől a füst. A maszkban ugyanis pont rá lehetett gyújtani egy rövidre tekert dzsointra, így a járókelőknek abban a szürreális élményben lehetett részük, hogy egy betépett medve hívja fel a figyelmüket az új szőnyeg akciókra.

Reméltem, szerencsésebb leszek és a kocsigyűjtés azért mégiscsak más, hiszen nem kell semminek sem beöltözni, egyszerűen csak magamat adom és kész. Az interjú abból állt, hogy megkérdezték, honnan halottam a jelentkezésről. Mondom, félig-meddig kollega vagyok, mert én vagyok az, aki hetekig állt a plakátjuk előtt, így pont volt időm elolvasni és megérteni. Sok srácot már ismertem is, így az sem lehetett gond, hogy esetleg nem tudok beilleszkedni abba a társaságba, ami korántsem volt annyira zártkörű, mint a Yale egyetem elit klubja. Lényeg a lényeg, öt perc alatt megkaptam a melót és egy szép tavaszi napon magamra öltöttem a Teszkó katonák egyenruháját és megkezdtem első napomat mint kocsigyűjtő.

Ja! Azt persze elfelejtettem mondani, hogy próbaidős voltam, azaz heti 20 órát kellett dolgoznom. Óvatos fickók ezek ám ott a Tescónál. Nem bíznak semmit a véletlenre. Gondolom, felmerülhetett bennük, hogy esetleg rosszul gyűjtöm majd a kocsikat, így jobb a béke, legyek csak részmunkaidős. Így még azt is érezhettem, hogy bizonyítani kell.

Már maga az első nap tele volt meglepetésekkel. Egészen hirtelen szembesültem azzal, hogyan működik a rendszer belülről. Apróbb stiklikkel kezdték, ami majd eljut az ominózus százmilliós bulihoz, de hol van az még... A kis okosságoknak egész tárházát kellett megismernem. Mivel a kezdő fizetésem nem érte el a harmincezer forintot, nem gondolkodtam sokáig, hogy benne akarok-e lenni a kis bulikban vagy sem. Erre egyébként a kollegák is hamar tudni akarták a választ. Vagy benne vagyok, vagy ellenség leszek, mert potenciális besúgó válhat belőlem. Mivel nem hiszem, hogy van élő ember, aki eszeveszett módon ragaszkodik egy húszrugós fizuhoz, nem néztem a kockázatot, azonnal belevágtam a dologba. Persze, mondjátok a frankót, hadd legyek okosabb!

 
A FEHÉR CÍMKE
 

Az első okosság a fehér címke volt. Ez volt a mi ebédjegyünk, illetve a belépő a fincsiségek birodalmába. Ki ne ábrándozott volna arról, hogy ha csak egy kis időre is, de egyedül maradjon a mézes-bödönben, amit egy ilyen hely jelent és bármit meg lehessen enni, ami a polcokon van. Hogy bármit el lehessen rakni, ami megtetszik. Nos, a fehér címke pontosan azt jelentette. Ez az a kis cetli, amit arra a termékre ragaszt a beengedő biztonsági ember, amit maguk más áruházakban vásároltak és be akarnak vinni a Teszkó területére. Ez egyébként baromi fontos dolog, meghurcoltak embereket egy fél csomag cigaretta miatt, ami lopottnak tűnt, csak azért, mert nem volt rajta a varázscímke. (Jellemző a Teszkóra, hogy az senkinek nem jutott eszébe, hogy megnézze a biztonsági kamerák felvételeit, nem látszik-e rajtuk egy gyanús láncdohányos vásárló, aki egyik szálról a másikra gyújt, miközben tejet meg kenyeret vesz.) Szóval a címke. A trükk a következő volt. Egyikünk felvette a rendelést. Ki mit eszik, iszik? A dologban benne volt az összes kocsigyűjtő, lehettünk vagy hatan a kasszánál dolgozó kosárgyűjtőkkel együtt. És persze ott voltak a csajok a vevőszolgálati pultnál. Mindenki bemondta a kedvenceit. Csokik, kekszek, kóla, Red Bull, rágó, ez meg az, mikor mi. A vevőszolis csajoknak fene egy gusztusuk volt. Semmit nem ettek, vagy ittak 500 forint alatt. A legdrágább kekszek, csokik, italok. Én voltam az új, tehát én írtam össze, ami kellett. Lett egy rendes kis bevásárlólistám, amikkel anyukák járnak péntekenként, csak a mienken erősen prémium delikát termékek voltak. Fogtam magam, besétáltam, összeszedtem mindent egy kosárba, beraktam a vevőszolgálati pult bolt felőli oldalába. Jött a biztonsági őrt szépen mindent felcímkézett, majd egy szatyorban átadták a pult felett, én meg a mi részünkkel kisétáltam a parkolóba, egyenesen az irodánkba.

Irodának neveztük az áruház bejáratától legtávolabb lévő kocsigyűjtő állomást. Ide nem látott el senki. Összetoltunk pár kocsit, felfeküdtünk a tetejére és ettünk-ittunk, amennyi belénk fért. Egyik CB rádió be volt kapcsolva, hogy a vevőszolisok tudjanak szólni, ha kell valami. Így csak akkor dolgoztunk, amikor nagyon muszáj volt. Meg kell jegyeznem, ezzel a módszerrel gyakorlatilag bármit ki lehetett hozni az áruházból. Csak rá kellett rakni a fehér címkét. Tehát ha valakinek sikerül ilyet szereznie, akkor kicsit lazábban megoldhatja a heti bevásárlását. Csak be kell vonni a vevőszolgálatnál álló őrt, és már indulhat is a buli. Többen rebesgették, hogy mások élnek is a lehetőséggel, de mivel ez a stikli a kisebb cuccokra lett kitalálva, hülyeségnek tartottam alkalmazni a nagyobb fogások esetében. Mégis csak furán néz ki, ha valaki egy fehér címkés plazmával akar kisétálni, mondván: bocs, haver, ezt most vettem a Média Marktban, csak beugrottam vele egy sajtos stangliért... Nem, a címkézés mintha pont arra lett volna kitalálva, amire mi használtuk. Zaba két pofára. Olyan dolgokat tömhettünk mi, szegény csóró srácok magunkba, amilyenekre soha nem tellett volna a fizuból. Van olyan cucc, amit még ma sem vennék meg... legalábbis pénzért.

 
CSOKI RAKLAPPAL
 

A narancssága címke utáni fokozat a raktárból való kipakolás volt. Ez már neccesebb ügy volt, mert itt már a kamerákat is ki kellett trükközni... Mielőtt ebben tovább mennék, szeretnék elmondani pár dolgot a Teszkó biztonsági rendszeréről. Azt maguk is gondolhatják, hogy egy áruháznak a legnagyobb kárt a tolvajok okozzák azzal, amit fizetés nélkül pakolnak ki a boltból. Ez így is van, de erről is majd a maga helyén. A helyzet az, hogy a hazai áruházakban sokkal nagyobb hangsúlyt fektetnek a dolgozók megfigyelésére, hiszen ők is rájöttek arra, hogy belülről sokkal egyszerűbb megpattintani az árut, mint kívülről. Az igazi nagy balhékat soha nem a tolvajok követték el, hanem az áruházi dolgozók. Ezért az operátorok, a fenti monitorok előtt ülő biztonsági őrök egyik szeme állandóan rajtunk volt. A Fogarasi úti áruházban, ahol kezdtem, 70 kamerát szereltek fel, hogy a fent leírt eseteket kivédjék. Az úgynevezett Speed Dome-okban elhelyezkedő műszerek a legmodernebb technikával készültek, hasonló rendszert alkalmaznak kormányzati épületekben is, ahol a legmagasabb szintű biztonsági követelményeknek kell megfelelni. A Speed Dome, vagyis az a sötét félgömb, amelyben a kamerák mozognak állítólag átlátszatlanok. Ez persze nem igaz, ha figyelmesen megnézik, látszik benne az optika sötét foltja és az is, ahogy a kamera mozog. Sokáig persze nem szabad nézni, mert ez a legfeltűnőbb jelenség, és egy mély tekintet után biztos, hogy az operátorok pár percig csak magukat fogják figyelni, és akkor nem lehet jólesően segget vakarni, vagy zacsit igazítani a csemegepult környékén, mert nyakukon fogják érezni a vizslató tekintetet. Ez egyébként a párban dolgozó tolvajok egyik bevett módszere is. Egyik nézegeti a kamerákat, a másik pedig pakol. (Majd figyeljék meg bevásárlás közben, hogy miféle fazonok nézegetik a kamerákat...) A profiknak erre nincsen szükségük, pontosan tudják, hogy hol vannak a vakfoltok. Odatolják a kocsit, ahova nem lát a kamera és elrakják a szajrét. A kamerák minőségéről pedig csak annyit, hogy az újságpultra kirakott napilapokat gond nélkül el lehet velük olvasni és ráadásul színes képet adnak. Ezen látszik, hogy kinek piros a füle, ami szintén potenciális tolvajt jelez, de ezt, ahogyan már említettem, majd a maga helyén.

Macerás dolog ez az írás, mert folyamatosan vissza kell olvasnom, hogy miről kezdtem el írni és honnan lyukadtam ki ide... a raktárból való kipakolástól. Szóval nekünk, Teszkó dolgozóknak volt némi rálátásunk a rendszerre, nyílt titok volt köztünk, hogy hova nem látnak a kamerák. Ez igaz volt a raktárra is, ahol szintén voltak ilyen szerkezetek, pontosan a dolgozók megfigyelése miatt. A mi szekciónk egészen hátul helyezkedett el, egyfajta lomtárnak is lehetett nevezni. Itt voltak a tönkrement kocsik és kosarak, a pénztárgép szalagjai, a nylon szatyrok, meg ilyesmik. Ide nem látott el a kamera, mert alaphelyzetben ezt a területet teljesen felesleges volt állandó megfigyelés alatt tartani. Viszont a raktár meglehetősen szűk volt és a szárazáru részről gyakran pakoltak hozzánk pár raklapnyi árut, ami már sehol máshol nem fért el. Ezek gyakran csokoládék voltak a lehető legkülönbözőbb fajtából. Snickers és Twix rendszeresen, de sokszor Rafaello, Kit-Kat, vagy Milka. Ezeket lehetett zabálni irdatlan mennyiségben. Volt, aki három nap alatt egy raklap negyedét leette. Én is köztük voltam, a Toffifee nevű termékre szerintem ebben az életben már nem fogok tudni ragacsos emlékek nélkül rátekinteni. Akibe már nem fért egy falat sem, az zacskószám horda ki a csokit az üzletsoron lévő ajándékboltos havernak. Páran leragadtak a csokievésnél, de mások hamar átnyergeltek műszaki cuccra, kiváló kereskedelmi érzékről téve ezzel tanúbizonyságot, hiszen egy DVD lejátszó már akkor is többet hozott a konyhára, mint egy Mars szelet...

 
JEGELT CUCC
 

Ide kapcsolódik egy korai történet, ami legalább annyira megdöbbentő volt, mint amennyire mulatságos. Már akinek, persze, hiszen a nagyobb dobbantásokon - főleg az agyasabb fajtán - mi jót tudtunk derülni, de a főnökségnek valahogy ramatyabb lehetett a humorérzéke... Történt ugyanis a következő: csordogál a nap a maga szokott formájában, cseng a kassza, fogy az áru. Nagydarab szakállas fószer jön be, megy egyenesen a vevőszolgálati pulthoz, hogy szeretne a biztonsági igazgatóval beszélni. A rutinos csajok azonnal felmérik a palit. Nem tűnik akadékoskodónak, nincs a hóna alatt egy félig szétkapott hifi, hogy vissza akarja cserélni. Normálisan artikulál, ismeri a gördülékeny kommunikációhoz elengedhetetlen szavakat... ritka az ilyen. De még ezzel sem érdemelte ki a bizalmat, mondták neki, hogy az igazgató úr sajnos soha nem ér rá, de ha esetleg valamelyik őrrel szeretne beszélni, kerítenek neki egyet. Nem, ő nem őrrel akar beszélni, hanem a biztonsági igazgatóval. Próbáltak a lányok egy ügyeletes operátort előkeríteni, mondván ez már majdnem olyan, mintha Gábriel arkangyal szállna alá a magasból. A pasi azonban ragaszkodott az igazgatóhoz, mire a lányok megpróbálták kiszedni belőle, pontosan mi is az, amit akar. De ő nem akart semmit, csak a biztonsági igazgatóval beszélni. Kisebb huzavona után, mikor az ember kijelentette, hogy ez nekik is jó lesz, hiszen rendkívül érdekes dolgot szeretne megosztani a féltve őrzött vezetővel, a vevőszolgálatis lányok engedékenynek bizonyultak és valahonnan tényleg sikerült előkeríteniük az áhított személyt. Igazgató jön, jattól, kérdezi mi a probléma. Probléma az nincsen - mondja a szakállas, de pár nappal ezelőtt vásárolt itt egy fagyasztóládát. Tegnap hozták meg a házhozszállítók. - És? Esetleg nem stimmel vele valami? Mert akkor... - és itt jött a szöveg a visszavásárlásról meg a garanciáról. A főszer csak vigyorgott, és megkérte az igazgatót, ha nem restelli, ugyan már, fáradjon ki vele a parkolóba, nem kell messze menni, a kis pick-upja itt áll a bejárat közelében. Rajta van a gép, meg lehet tekinteni. Ment is az igazgató, akit a privát kíváncsisága is hajtott. A platóra fellépve elé is tárult a kérdéses fagyasztóláda, amelynek fedelét felnyitva hetven darab DVD lejátszó került elő. A főnök tekintete akkor sem lehetett volna meglepettebb, ha magát a frigyládát nyitja ki. Később összeállt a kép és kiderült, egy hosszú ideje tartó összehangolt akció az utolsó pillanatban siklott ki. A műszaki osztályon dolgozó srácok ugyanis egy ideje szépen rakosgatták félre a folyamatosan érkező DVD lejátszó szállítmányokból a kívánt darabokat. A legmegfelelőbb rejtekhelynek a raktár sarkában búslakodó böszme hűtőláda tűnt, pusztán kiemelkedő űrtartalma miatt. Hetekig gyűjtögették a lejátszókat, mivel az volt a terv, hogy ha tele a hűtő egyszerűen megveszik azt. A kollega természetesen majd a kérdéses darabot hozza ki a raktárból becsomagolva, lefóliázva, lepántolva. Így gond nélkül viszik ki a tartalmát is. És itt is belépett az alapvető igazság. Vagy mindenkit be kell avatni, vagy senkit. Egy túlbuzgó kívülálló ugyanis pont az a hűtőt adta el a szakállas fószernak, amiben a szajré volt. A pasas kapott egy köszönömöt, és a műszaki osztályon nagy tisztogatást tartottak.

 
DŐL A LÉ
 

Persze voltak olyan helyzetek is, amikor lopni sem volt érdemes, mert egyszerűen ki lehetett sétálni a döntött cuccal a kasszasoron. Mondjuk ehhez az kellett, hogy maga a biztonsági szolgálat biztassa erre az embert. Történt ugyanis - most veszem észre, hogy sűrűn élek népmesei fordulatokkal, ezt tudják be gyermekkori rögződésnek -, hogy a távozó biztonsági szolgálat spontán búcsúbulit szervezett magának. Akkoriban a G4 Kft. védte az áruházat, de jött egy új cég, egyes híresztelések szerint az áruház-igazgató haverjáé és ők vették át az irányítást. A G4 good-bye partija fergetegesre sikeredett, ugyanis minden piát kihordtak az áruházból, amihez csak hozzá lehetett férni. Volt a Fogarasin egy kávézó, annak a teraszát jelölték ki, mint ideális helyszínt. Már a délután folyamán kezdett gyűlni a pia, méghozzá irdatlan mennyiségben. Mindenből a legjobb, amit csak el lehet képzelni. Egy komolyabb szálloda exkluzív bárja nem tudta volna hozni azt, ami ott volt. Ritka viszkik, minőségi pálinkák, gin, vodka, minden a legfelső kategóriából. Hozzá sör számolatlan mennyiségben. Rekesznyi Bomba, Red Bull, ami csak kell. Ha a Teszkó kokaint is árult volna, akkor az is hegyben áll. Akkoriban még valami Campari kóstoló is volt, amit a Hazay Decker szervezett az áruházban. A főnök abból is hozatott egy kötélfülű szatyornyit. Körülbelül egy kétszáz fős lagzinak elegendő piamennyiség állt készenlétben. A buli már este elkezdődött és hajnalig tartott, Az éjjel-nappal nyitva tartó áruház biztonsági szolgálata hajnalra csatak részeg lett. Egy őrt aznap rúgtak ki, mert szolgálatban ittas volt. Ez nagy okosságnak számított, mert másnap már egyébként sem kellett jönnie dolgozni... emlékszem, hogy úgy este 8 tájban elfogyott az Unikum. Akkor már én is ott ittam velük, mert mindenkit behívtak egy pohárra, aki csak arra járt. Szól az egyik őr, hogy híján vannak Dr. Zwack csodálatos nedűjének, ugyan menjek már be az áruházba és hozzak ki két literes üveget. Okés. Fogtam magam, bementem, leemeltem két litykós gömböt és egészen egyszerűen kisétáltam a kasszasoron be a biztonsági irodába. Ennyire egyszerű volt az egész. De hogy később mennyire egyszerű lesz minden, azt még csak nem is sejtettem.

 
HOGYAN KELL LOPNI A TESCÓBÓL
 

Mármint alkalmazottként. A spontán tolvajokra is ki fogok majd térni, de ők inkább csak színesítették a biztonságiak trófeagyűjteményét. Az igazi fogásnak minden esetben a dolgozók számítottak, hiszen ott igencsak rafkósnak kellett lennie egy monitorosnak vagy áruházi detektívnek, ha túl akart járni a szervezetten működő társaságok eszén. A szervezettség alatt nem valami maffiát értek, habár voltak kívülről megrendelt és finanszírozott akciók is, hanem a bent dolgozók összehangolását. Ahhoz, hogy nagyot lehessen szakítani, sok tényező és szereplő kedvező együttállására volt szükség. Voltak ugyebár a monitorosok, akik ketten figyelték vagy 70 kamera képét a monitorszobában. Ritka a bamba monitoros, ezért ha lehetett, be is szervezték őket a buliba. Egy csinos akció közben ugyanis igen fontos volt, hogy ne csak a monitoros nézzen más felé, hanem a kamera is, így nem lehet a későbbiek során lekövetni az eseményeket, hiszen amíg az okosok pakolják a cuccot, addig a kamera egy nénit mutat, amint éppen azon morfondírozik, hogy nyak legyen vagy farhát. Ha megvannak a monitorosok, akkor be kellett szervezni az őrszolgálatot, vagy legalábbis annak pár tagját, és nem ártott, ha az áruházi civil ruhás detektívek is tudták, mi fog történni. Az árufeltöltők és eladók, akiket maguk az osztályvezetők és az igazgatók is csak mint droidokat vagy rabszolgákat emlegettek, nem sok vizet zavartak. Sokak szerint fingjuk nem volt arról, mi megy a magasban, és megelégedtek azzal, hogy néha megdézsmálták a Túró Rudi készletet, amitől néhányan már úgy érezték magukat, mint az Ocean's eleven szereplői. Szóval, ha együtt állt minden a megfelelő csillagzat és kameraállás alatt, kezdődhetett a buli. Persze először csak kicsiben. Ha ez ment, jöhetett a nagyobb fogás. De csak lépésről lépésre. Mivel alapszabály, hogy előbb vagy utóbb mindenki kísértésbe esik, és előbb vagy utóbb minden kísértésbe esett dolgozó megdől, nem volt mindegy, hogy addig mit sikerül okosítani, hiszen tök ciki egy farzsebnyi borotvapengével lebukni, mikor emelni is lehet a tétet. Az első ilyen ügy, amibe belekeveredtem, meglehetősen olajozottan zajlott. Ja! El is felejtettem említeni, hogy érdemeim elismeréseként teljes munkaidős kocsigyűjtő lettem ötvenkétezer forintos fizetéssel. Ebből még nem lehet Maserattit lízingelni, így kénytelen voltam az utolsó filléreket is a megélhetésemre fordítani. A megélhetésemhez azonban nem volt feltétlenül szükséges az a PC-hangfal szett, amit már jó régen kinéztem magamnak. Csinos kis darab volt, pont az, ami kellett a lövöldözős játékokhoz. Tizennyolcba került, ami egy elérhetetlen összeg volt akkoriban. Mondtam is a srácoknak, hogy erre össze fogom szedni a pénzt. Körbe is röhögtek szépen, hogy vásárolni minden hülye tud. Ha viszont ismerem az okosságot, egy fillérembe nem fog kerülni, igaz, ki kell fizetni, de csak egy rövid időre. Ez most kissé zavarosnak is tűnhet, de ha megmagyarázom maguk is látni fogják, mennyire egyszerűen működnek odabent a dolgok. A következőt kellett tennem. Mindenek előtt a műszak végével belebújtam szokásos civil ruhámba, leadtam a melót, átcsúsztam a rutinszerű biztonsági vizsgálaton, majd elhagytam az áruházat. Magamhoz vettem a kérdéses összeget, visszasétáltam, egyenesen a műszaki osztályra, leemeltem a polcról a hangfal szettet, és a kasszánál kifizettem. Majd, mint aki jól végezte dolgát - hiszen ugyebár eddig jól is végeztem a dolgomat -, hazasétáltam a két utcával odább lévő lakásomba és lepakoltam az árut. Rögvest ezután visszamentem a Tescóba, megint a műszaki osztályra, leemeltem ugyanannak a terméknek egy másik darabját, majd szépen bevittem a vevőszolgálati pultba a bolt felőli oldalról csakúgy, mint ahogyan a fehér címkés árut szoktuk. A pultnál lévő őr, aki nem volt beavatva rögtön megkérdezte, hogy hova viszem, amikor már vettem egyet. Mondom semmi gáz, csak amikor hazavittem, akkor vettem észre, hogy nincs az enyémben garanciajegy. Most ebből kivesszük, lepecsételik, így lesz rendben a dolog. Bamba őr néz és bólogat, gondolom az olyan hosszú szó, mint a garanciajegy, ad neki egy kis időre gondolkodnivalót. A csaj kiadta nekem a jegyet és betette a pultba a hangfal szettet. És itt jött az okosság. Én már sehol nem voltam, amikor a kedves, segítőkész vevőszolgálatis lányok hívták a műszakvezetőjüket, hogy hello, egy pasas visszahozott egy hangfal szettet, mert állítólag nem működik. Semmi gond, jött a válasz, fel kell vezetni a terméket az úgynevezett visszáru listára, amin a visszahozott hibás, vagy hiányos termékek szerepeltek, és vagy vissza kell adni a pénzt, vagy ki kell állítani egy blokkot az összegről, amit a kedves vevő - azaz ebben az esetben szerény személyem - levásárolhat. Nekem persze a pénz kellett, így nulla forintért jutottam hozzá a hangfalakhoz, miután visszakaptam a készpénzt a lányoktól, így ment ez bizony.

A módszer azért lett rendkívül népszerű a dolgozók között, mert csak a vevőszolgálaton dolgozó lányokat kellett beavatni, és valóban történt készpénzes fizetés is a kasszánál, tehát a rendszer meglehetősen biztonságosnak volt mondható. Minél kevesebben tudnak róla, annál kisebb a rizikó. Ezért volt az, hogy nagyon sokan alkalmazták. A legtöbben azok voltak, akiknek valóban kellett valami, de nem volt kedvük fizetni érte, de sokan így intézték a havi bevásárlásukat. Vettek egy... mondjuk porszívót harmincezerért, visszahoztak egy másikat, levásárolták az összeget és volt bonuszban egy porszívójuk. Persze csak azok vásároltak, akinek nem volt haverjuk a frissáru osztályon, mert ők egyszerűen fehér címkéket ragasztottak a szalámikra és szalonnákra, így meg volt oldva az ügy a korábban vázolt metódus szerint. Szóval, ha valami ilyesmit akarnak okosítani, akkor tutira össze kell jönni egy csajjal a vevőszoliról. Utána biztos a siker, lehet búgatni a porszívót, vagy bámulni a plazmát! Kinek mi jön be...

 Ezek a módszerek majdnem mindig bejöttek, de a lebukás komoly kockázattal járt. Azonnali kirúgás, feljelentés, bírósági ügy, volt olyan is, akit bilincsben vittek el. Szóval mindig megvolt a visszatartó erő, de amint említettem, a kísértésnek kevesen tudtak ellenállni. Sokan voltunk, akik pár tízezer forintokért dolgoztunk egy olyan helyen, ahol gyakorlatilag százmilliók voltak a gondjainkra bízva olyan termékek formájában, amelynek birtoklásáról még csak nem is álmodhattunk. Sokakat ez hülyített meg. Persze voltak olyanok is, akik a pénzre hajtottak és nagy tételben loptak, majd orgazdáknak, illetve más felvásárlóknak adták el a cuccot, de ők is bedőltek.

Itt van például annak a srácnak az esete, aki pont tőlem lopott. Ez már akkoriban történt, amikor a számítástechnikai részlegen voltam osztályvezető. A gyerek az éjszakai műszakban dolgozott és maga a Jóisten sem tudta volna megmondani, hogy mit forgat a fejében, miközben szorgalmasan rakosgatja az árukat a polcon. Pedig végig egy zseniális terven törte az agyát, aminek semmilyen technikai bravúr, vagy összehangolás nem képezte szerves részét. Még társakra sem volt szüksége, ami nemcsak biztonságosabb működést jelentett neki hosszú időn át, de a lopott árut sem kellett megosztania senkivel. Az ő módszerének lényege az áruház területének és rendszerének megfelelő ismerete, valamint a tökéletes timing volt.

A történet teljes megértéséhez pár dolgot maguknak is meg kell ismerni. A műszaki és számítástechnikai osztályon voltak a legértékesebb termékek. Főleg innen lopott az, aki nagyot akart szakítani. Retekkel, tésztával és káposztával nem nagyon bajlódtak, csak a kisstílű, vagy a tényleg beteg emberek. Ennek érdekében a műszaki osztály területét és a dolgozókat különösen éberen figyelték a monitorosok. A védelem fokozásának érdekében a könnyen eltulajdonítható árucikkek a raktáron belül is egy külön ketrecben, illetve egy ráccsal lezárt területen kaptak helyet. A raktár kulcsa a mindenkori ügyeletes osztályvezetőnél volt, mégpedig az övére erősítve oly módon, hogy azt nem lehetett levenni. Ez azért volt így, mert a rendszer szerint csak ő nyithatta és zárhatta a ketrecet, és nyitott állapotban soha nem hagyhatta ott, tehát egyedül senki nem maradhatott a zárt, vagy nyitott térben. Ugyanakkor a ketrecet meglehetősen gyakran kellett nyitni és zárni, hiszen tele volt olyan dolgokkal, amik folyamatosan fogytak a polcokról, tehát pótolni kellett a hiányt. Itt voltak a kamerák, fényképezőgépek, memóriakártyák, telefonok... A szerencsétlen lúzernek hitt barátunk a műszakváltás előtti negyedórát használta ki az akció végrehajtására. A gyerek éjszakás műszakban dolgozott, így 21.30-ra kellett megérkeznie. A délutános osztályvezető 22.30-kor mehetett haza, ha leadta a műszakot. A frissen érkezett eladó feladata volt, hogy szemrevételezze a készletet és feltöltse az üres polcokat. Sok esetben olyan termékekkel, amelyek a rács mögött voltak. Az öcsi simán megtehette volna, hogy megvárja, amíg az ügyeletest leváltja a következő műszak és vele nyittatja ki a rácsot, hogy elkezdhesse a feltöltést, de az túl nyugis időszak lett volna. Inkább megvárta, míg a délutános belekezd a műszak leadásába. Ez rettenetesen sok adminisztrációval és rohangálással járt, ha időben haza akart menni. Ekkor már a monitoros, aki eddig a képernyőket figyelte simán lent volt az eladótérben és ő is rohangált, mint egy mérgezett egér. Ellenőrizte a kasszákat, plombálta a vészkijáratokat. Szóval baromi nagy volt a fejetlenség. Az ügyeletes azt sem tudta, hol áll a feje, a monitorszobában meg nem volt senki. Ekkor odasétált az osztályvezetőhöz, akinek homlokából vízszintes sugárban spriccelt a veríték és megkérte, hogy nyissa ki neki a rácsot, mert üresek a polcok, szeretne tölteni. Az ember nem is kérdezett semmit, rohant, nyitotta és még elnézést is kért, hogy nem várhatja meg, amíg végez, mert neki már menni kell a következő helyre. Így a srácnak magának kellett beírni a kivitt termékeket. Fel is pakolt egy csomó cuccot a kocsira, de közben leszedett magának is néhány dolgot. Egy videokamerát, vagy fényképezőt, memóriakártyákat, Playstationt, ilyesmiket. Ezután jött vissza az ügyeletes bezárni a rácsot. A srác pedig miután becsomagolta a szajrét egy szatyorba, lerakta a kertészeti osztályon a virágföldek mögött - ez megint egy olyan terület volt, amit nem fogott be egy kamera sem -, majd, mint aki jól végezte dolgát, elkezdte feltölteni a polcokat a kocsin lévő áruval. Hajnalban, amikor a műszak lejárt, egyszerűen átöltözött és hazament. Kialudta magát és a délelőtt folyamán szépen visszajött bevásárolni. A kosarával odament a virágföldekhez, kicsomagolta a lopott árut, berakta a hátizsákba és szépen kisétált a kasszánál. Ez hetekig mehetett így, mert amikor megfogták majdnem másfélmilliónyi árut találtak a lakásán. Minden doboz és csomagolás nélkül. A vesztét egy gondosan elhelyezett etikett, azaz csipogó okozta. Még a dolgozók közül is - akik pedig ismerik a rendszert - sokan esnek abba a hibába, hogy az etiketteket látható helyeken keresik. Ez alapvető hiba. A biztonságiak sem teljesen hülyék, pont a dolgozók miatt rakják a kis mágnes csíkokat olyan helyekre, ahol elsőre és sokszor másodszorra sem sikerül megtalálni azokat. A gyerek lebukott, és apuka meg anyuka kellett ahhoz, hogy valamiképp kimossák a dologból. A legnagyobbat persze mi szívtuk az osztályomon, hiszen napokig azzal tellett a túlóránk, hogy próbáltuk beazonosítani a csupasz árut és erőnket megfeszítve kerestük a helyét a leltárban. Volt vagy negyed kiló memóriakártya, amikről azt sem tudtuk honnan valók, sokat már nem is forgalmaztunk. Mindenesetre nem bánom, hogy megdőlt a figura, mert ő is hamar éhes lett. Az első sikerek gyorsan elvakítják az embert, és túlzottan elbizakodottá teszik. Ezt onnan is lehetett látni, hogy a gyereknél több fúrógépet találtak. A lopott áruk sokszínűségéből arra következtettek a rendőrök, hogy megrendelésre dolgozott, de ezt soha nem sikerült kideríteniük. Ennyi.

 
A NAGY TESZKÓ FIGYEL TÉGED
 

A fent leírt esetekből nyilvánvaló kell legyen, hogy a Teszkó vezetői ezek után pénzt, energiát és embert nem sajnálva minden porcikájukkal a kimenő forgalomra kezdtek koncentrálni. A végső lökést egy leltár adta meg, amely háromszázmilliós hiányt mutatott. Ez azért még nekik is sok volt, hallani lehetett a tiszta „A" hangot, amit az áruház-igazgató elpattanó idegszálai adtak, amikor meglátta a kimutatást. A belső áruházi lopások érdekében a következő dolgokat tették. Először is hatalmas plakátok jelentek meg a személyzeti folyosókon a következő szöveggel: NE HALLGASS! Ez a besúgásra való bújtatott felhívás nem igazán talált célba, még akkor is, ha garantálták a névtelenséget és valami zöld számon keresztül közvetlenül a legfelsőbb biztonsági igazgatót lehetett elérni, aki fölött országos szinten már senki nem volt. Ez egy egyszerű okra volt visszavezethető. A magyar főnökök senkiben nem bíztak. Sem az egyes áruházak igazgatóiban, sem pedig a biztonsági igazgatókban, igazuk is volt, de ez egy másik történet. Mindenesetre a dolog nem volt célravezető. Ekkor mással próbálkoztak. A plakát műfaj maradt, csak a felirat változott. Kedves Munkatársaink! A leltárhiányból az összes dolgozót el lehetett volna vinni két hétre Mauritiusra. Zsír. Ezen mindenki fossá röhögte magát. Ha valamit nem tudtunk elképzelni, az pont az volt, hogy az a cég, amelyik annyira sóher, hogy a túlórákat alapból nem fizeti ki a dolgozóknak, majd pont Mauritiusra fog minket hurcolni. Túróka. Akkor inkább lopnak a már lopott DVD lejátszóhoz egy Mauritius útfilmet. Gondolkodtunk arról is, hogy odavéssük a plakát alá, hogy ha jövőre kétszer ennyi lesz a leltárhiány, akkor maradhatunk négy hétig! Volt, amikor azzal ködölték a fejünket, hogy ebből a pénzből hány új munkatársat lehetett volna felvenni, de a tizenharmadik fizetés is szerepelt a repertoáron. Ezen mi már tényleg csak röhögni tudtunk. Ha beáll egy platós Ifa az áruház közepére és leborítja az Angol Nemzeti Bank teljes készpénzállományát, mi akkor se láttunk volna belőle egy fillért sem... nemhogy mauritiusi kéjutazást... ugyan már!

Miután kiderült, hogy itt senki nem fog felnyomni semmit, elkezdtek bekeményíteni és fokozottan figyelték a dolgozókat. A Fogarasi úti áruház - igazgatója, akit az egyszerűség kedvéért nevezzünk E.-nek a maga kezébe vette az irányítást. Fogta magát, beült a monitorszobába és órákon keresztül figyelte az egyes dolgozókat. Kiszúrt magának valakit, mondjuk egy árufeltöltőt a csemegeosztályon, vagy egy osztályvezetőt a frissárun és hosszú időn keresztül követte. Ezalatt folyamatosan a keze ügyében tartott egy belső telefont, és ha az ember csak egy centire is elmozdult az előírt útvonalától, vagy valami nem odaillőt csinált, azonnal hívta a telefonján és iszonyatosan lebaszta. Ez velem is előfordult egyszer.

 Az egyik vevő kérdezte, hogy mire alkalmas egy bizonyos szoftver. Ez egy két dobozból álló kiszerelés volt, méghozzá a dobozok hátával egymásnak fordítva, műanyag pánttal leszorítva. Gyakorlatilag a pánt felbontása nélkül képtelenség volt elolvasni a hátoldalra nyomtatott használati útmutatót, illetve termékleírást. Mivel egy ilyen pánt leszedése a saját tíz körmömnél egy komolyabb eszközt igényelt, besétáltam a raktárba, hogy levágjam a pántot és kivigyem az embernek a cuccot. Alighogy beléptem a raktárba csengett a telefonom. E. volt az, hogy mi az istent képzelek magamról, hogy rongálom a terméket, mire készülők. Szépen elmagyaráztam neki, hogy egy kurva darabot sem fogunk eladni azokból a termékekből, amiről egészen egyszerűen nem lehet tudni, hogy mit rejt, így kénytelen vagyok felvilágosítani a vevőt. Azt pedig csak meg kellene értenie, hogy nem fogok negyvencentis késsel rohangálni az eladótérben. Nem tudom, hogy a magyarázat kielégítő volt-e, mindenestre lecsapta a telefont és gondolom, átállt egy gyanúsan szeletelő hentesgyerekre.

A Pesti úti Teszkó, ahol már árellenőrként, majd számtech osztályvezetőként folytattam, még durvább volt. A biztonsági főnök egy rendőrségtől menesztett véresszájú nyomozó volt, aki állandóan a dolgozókra vadászott. Tökéletesen tudta használni a terror és megfélemlítés rendszerét. A dolgozók egy zsiliprendszeren keresztül jutottak be az áruházba. Volt egy öltöző, ebben egy szekrény mindenkinek. Ezeket a zárható darabokat folyamatosan ellenőrizték. Kiválasztottak egyet, jöttek a biztonságiak, kinyitották, széttúrták, majd jegyzőkönyvet vettek fel. Megjegyzem, sokan megdőltek ezen a szűrön, mert voltak olyan hülyék, hogy a döntött cuccost ott tárolták. A szekrények mellett a táskákat is vizsgálták kilépéskor. Ez nem volt egy nagy macera, csak belenéztek és már lehetett is menni. A nagy truváj az a PIROS GOMB volt. A terror egyik legnagyszerűbb eszköze. A személyzeti kijáratnál, pontosan az ajtó mellet található egy nagy piros gomb. Ezt a gombot minden dolgozónak meg kell nyomni távozáskor. (Ne feledjük: eddig volt napi megfigyelés, öltözőszekrény átvizsgálás és táskanyitogatás!) A gomb pedig vagy sípol, vagy nem. Ha nem sípol, nincs gáz, lehet hazamenni, szevasz. Ha sípol, akkor viszont bekísérik a szerencsétlent a biztonsági irodába, ahol teljes ruházatátvizsgáláson esik át. Cipő, zokni, zsebek, minden, ami csak az emberen van csekkolásra kerül. A testüregekre terjedő motozást talán csak azért nem vezették be, mert senki nem szeretne szembesülni a látvánnyal, amikor egy mindenre elszánt tolvaj egy Ferraris nyakba akasztónál fogva kihúz a seggéből egy okostelefont. Szóval a majom biztonsági igazgatónak idáig sikerült eljutnia. Ennek három eredménye lett: egy: mindenki félt. Kettő: mindenki megalázva érezte magát. Három: mindenki lopott tovább. Csak így egy kicsit izgibb lett. A piros gombot egyébként százalékos arányban lehetett beállítani. Ha a biztonságiak azt akarták, százból tízszer, húszszor, negyvenkilencszer szólat meg. De egyes hírek szerint a monitorszobából is lehetet irányítani, ha valaki gyanús volt nekik, tuti, hogy jelzett a cucc.

Mindemellett az ex-rendőr - akit azóta már a Tescótól is kirúgtak - verbális terrort is alkalmazott, már amennyire szegénykémnek a szókincse engedte. Minden esetben, amikor eltűnt egy termék, ami nagyobb értéket képviselt, mint egy sajtos stangli, összehívta a dolgozókat és éles hangon felhívta a figyelmünket, hogy ha ez még egyszer előfordul „mindenkinek meg lesz baszva a segge luka"! Azt hiszem, ezt nem kell tovább kommentálnom. Ő volt a mi biztonsági igazgatónk.

Valami lehet ezekben a freudi elszólásokban, mert ha már lopózásnál tartunk, pont most villant az eszembe az ominózus sajtos stanglis sztori. Gondolom egyik olvasómban sem fog felrémleni az a tévképzet, hogy valaha is olvastam Freudot... sajnos soha nem vásárolták szegénykémet be a Top tíz Teszkó kiadvány közé, így nehezen is jutottam volna hozzá... (a Top 10 alakulásáról, illetve jattos rendszerben történő alakításáról majd később...) Hol vagyunk? Ja! Sajtos Stangli. Biztosan emlékeznek arra az esetre, amikor Selmeczi Gabriella telekürtölte a sajtót azzal, hogy mószerolták a Tescóban a biztonságiak egy szaros sajtos stangli miatt. (A sajtos stangli egyébként nem lehetett szaros, maximum húgyos, de erről majd akkor, amikor a pékségről mesélek.) A történet egyszerű volt: az egyik legjobb barátom, akivel egy közös lakást osztottunk meg akkoriban, odament hozzá, és udvarias hangon figyelmeztette, hogy majd a kasszánál ezt is ki kell fizetni. Selmeczi asszony iszonyatosan felkapta a vizet és közölte, hogy őt itten nem lehet baszogatni, mert neki diplomata útlevele van és mentességet élvez. Úgy látszik, a hölgy nemcsak a mentességet, hanem a stanglit is élvezte, mert mire a biztonságiak odaértek, már egy falat nem volt belőle. Nem erkölcsi szempontból volt érdekes a dolog, mert lopjon mindenki, amit tud. Selmeczi úgy vélte, hogy még a biztonságiaknak kellene szarul érezniük magukat, hogy belekötöttek. Mindegy. A sajtóban valami cukorbeteges magyarázat látott napvilágot, a diplomata útlevélről mélyen kussoltak. Ennyi, gyerünk tovább!

 
 
KOLDUSMAFFIA ÉS KRISNÁSOK LEHÚZÁSA
 

Trolley-boy koromban nem panaszkodtam, csurrant-cseppent mindenféle nekem is, de amit kerestem - kábé egy ötvenes -, az ment lakásra és rezsire. Ha a főbérlőm jó arc lett volna, biztosan ki tudom váltani a készpénzt egy zsák csokival, vagy Pick szalámival, esetleg pár üveg piával. De nem volt az, ezért fizetnem kellett, így jutott eszünkbe az az okosság, amivel a csokik mellett némi készpénzre is szert tehettünk, még akkor is, ha némileg megkérdőjelezhető volt az ügylet tisztességes mivolta. Volt egy időszak a Fogarasi Tescóban, amikor a parkolót ellepték a koldusok. Az volt az ötletük, hogy megvárják, míg maguk kipakolják a bevásárló kocsit és felajánlják, hogy a benne lévő százasért cserébe visszatolják a kosarat a helyére. Megvallom, nem volt teljesen életképtelen az idea, ugyanis ha én is ezt a pénzt kaptam volna, akkor meglett volna a napi százezer zsebbe. Ők persze nem így számoltak, hiszen alig akadt valaki, aki belement volna az üzletbe. Volt olyan is, amikor öten, hatan támadtak le egy vásárlót rögtön miután kilépett a kapun. Mégis megkeresték a napi párezer forintjukat, miközben agresszív mentalitásukkal az őrületbe kergették a vásárlókat. Egyik nap kijött a biztonságiak főnöke. Hogy mienk a parkoló, vagy rendet csinálunk, ahogy tudunk, vagy az összes koldust kitiltják. Koszosak voltak, büdösek voltak, sokan voltak, tényleg kellett tenni valamit. Összeálltunk és kidolgoztunk egy rendszert a srácokkal. Először is kipateroltuk azokat, akik tényleg túl voltak minden határon. Nem azt mondom, hogy szagmintát vettünk, de majdnem. Aki nagyon budi volt, annak mennie kellett. Aki nagyon részeg, vagy nagyon szakadt volt, annak is. Aki állat módjára nyomult rá a vásárlókra, vagy verekedett a „kollegákkal" pár forintért, annak is kitettük a szűrét. Maradt bent vagy 6-7 figura, köztük egy nagyon szimpatikus bácsi, akivel teljesen normálisan el tudtunk beszélgetni, valami tanárféle volt, aki itt kötött ki, mert a nyugdíjából éhen-halásra sem futotta. Szóval maradt egy fél tucat koldus, akiket szépen beosztottunk műszakba. Volt, aki délelőtt dolgozott, volt, aki délután. Annyi volt csak a dolguk, hogy a műszak végén fejenként lejattoltak nekünk hatszáz forintot. Ez volt a sáp, vagy védelmi pénz, nevezzék, ahogy tetszik. Így megvolt a napi 3-4 ezer forint csúszópénzünk, amit mi is elosztottunk magunk közt. Így havi szinten pár tízezer forinttal ki tudtuk egészíteni a keresetünket és a koldusok is jól jártak. A vásárlókat nem molesztálták halálra, a biztonságiaknak nem panaszkodtak a vásárlók, nem volt tele koldussal a parkoló, mi is kerestünk rajta, szegény hajléktalanok meg dolgozhattak nyugodtan, nem kellett az aluljáróban koldulniuk. A biztonsági őröknek szintén megvolt a maguk biznisze, de eggyel nagyobb formátumban. Ők a kicsire nem néztek mi volt nekik napi pár száz forint. Ők a késes cigányokra utaztak. Azok a ködmönös, bajszos, kalapos fajták voltak, akik Romániából jöttek annyi késel, amennyi a kötélfülű szatyraikba belefért. Ezeket árulták a parkolóban. Az őrök nem sokat cécóztak. Naponta tíz rugó volt a jatt személyenként. Ha ezt leadták, lehetett árulni. Persze az sem volt ritka, hogy pénz helyett pár késkészletet elszedtek tőlük, ami szintén okos dolog volt, mert ha később harcra került volna a sor, náluk is van pár halef, amivel meg tudják magukat védeni.

A csúcsa mindennek viszont a Krisnások voltak. Egyik percről a másikra jelentek meg világító kopasz fejjel, narancssárga szerkóban, kezükben egy mappával. Gyakorlatilag ugyanazt csinálták, mint a koldusok, csak még a kocsit sem akarták visszatolni, ellenben pár ezer forint adományért cserébe adtak egy füstölőt. Ráadásul állandóan ott kolbászoltak a kocsik között, francnak se kellett, hogy lássák, hogy a koldusok nekünk jattolnak. Két perc alatt ott voltunk és megkértük őket, hogy távozzanak, mert ez magánterület és nem kellene zaklatni a vásárlókat, akik még odébb sem tudnak menni, miközben pakolják a csomagtartójukat az áruval. A Krisnás értetlenkedett egy darabig és magyarázni kezdte, hogy azzal, hogy ő itt adományokat gyűjt, nem árt senkinek. Ez egy nemes ügy, jó dolog. És különben is, itt hajléktalanok is koldulnak. Na ebben igaza volt, de mégis, hogyan magyarázza el az ember egy Krisnásnak, hogy a koldus azért van itt, mert jattól? A legszebb az volt az egészben, hogy erre nem is kerülhetett sor. A Krisnás egyenesen a lényegre tért és megkérdezte, mi a napi sáp, amit fizetnie kell, hogy maradhasson. Ez a beszéd barátom! Hare Krisna! Két rugó! A Krisnás egy kicsit számolt a tar fejében fejben, gondolom, azt latolgatta, mennyit fizethet egy koldus. De azzal nem akartam megsérteni, hogy ugyanannyit kérek tőle is, hiszen itt mégis csak egy nemes ügyről van szó. Pont ő mondta. Megegyeztünk a kétezerben, és már mehetett is füstölőket szórni. A nap végén rendesen odajött és kifizette a kétezret. Sőt, ha nem látta hol vagyunk, még meg is keresett minket! Ilyen egy rendes Krisnás volt. Azt nem tudom, hogyan egyeztette ezt össze a nemes elveivel, de ez mindegy is. Ahogy hallom, Krisztus koporsóját sem őrizték ingyen, de az egy másik cégnél volt...

 
A SÁRGA CÍMKE
 

Na, ami most jön az már egy rafkósabb ügy volt, de az eredmény tekintetében szinte felülmúlhatatlan és majdhogynem legális is. Ennél durvább csak a GOLD nevű számítógépes árunyilvántartó rendszer meghekkelése lesz. Szóval a sárga címke. Az ügyhöz tudni kell azt, hogy kocsigyűjtőből hamarosan előléptettek áruházi asszisztenssé, ami nagyjából arról szólt, hogy egy telefonnal rohangáltam, és ha egy kasszás felhívott, hogy nincs vonalkód egy zöld valamin, akkor nekem meg kellett keresni a zöld valamit és meg kellett mondanom az árát. Később árellenőr lettem, majd az árellenőrök csoportvezetője, utána vevőszolgálatis, a végén pedig osztályvezető. Ennek a karriernek az állomásit részletezni is fogom, de most a stiklik különféle válfajait akarom megismertetni magukkal, mert valamiféle sorrendet ugyebár nekem is kell tartani. Sárga címke. Ez már az osztályvezetői munkakörömhöz kapcsolódott és egy jövedelmező módszernek lehetett tekinteni és nem is volt túl parás a lebukás szempontjából. A módszer működéséhez ismerni kell a Teszkó fő mumusát, amit úgy hívnak: túlkészlet. Ez a mi Zsákos Bácsink. A túlkészlet azt jelenti... Nos, pont az jelent, amit jelent. Valamiből sok van. Túl sok. A túl sok meg nem jó, mert áruban áll a pénz. Ezért az árutól meg kell szabadulni, hogy pénz legyen belőle. Az árutól, ami a francnak sem kell a következőképpen lehet megszabadulni záros határidőn belül: egyszerűen leértékeljük. A leértékelés egy nagyon fasza dolog és maguk mindig bedőlnek neki. Ha van, mondjuk egy koreai televízió, amire maguknak semmi szüksége nincsen ötvenezer forintért, nem is veszik meg. Harmincezerért sem lesz rá szükségük, viszont megveszik. Értem? Ez pont olyan, mint amikor lemegy a benzin ára. Fú! Egy ötössel olcsóbb! Zsír! Akkor is tankolnak, ha csak tíz liter hiányzik a tartályból, igaz? Mert hogy mit lehessen tudni, ugyebár. Spájzolunk, mert valahogy erre állt be az agy! Ezért van az, hogy az AKCIÓ felirat már bele kellett, hogy égjen a retinájukba, ha sokat járnak a Tescóban. Merthogy állandóan akció van. Bezony. Kéthetente váltunk, hogy maguk hazavigyék azt a sokféle cuccost, amit isten tudja ki rendelt és miért, de a lényeg az, hogy kurvára nem fogy. Szóval így szabadultunk meg a túlkészlettől. Egyszerűen leárazzuk a termékeket, mégpedig úgy, hogy SÁRGA címkét kapnak, rajta az új és az áthúzott régi árral. Na most ez nem mehetett kontroll nélkül, hiszen volt egy olyan is, hogy beszerzési ár, amin volt egy tisztességes profit is, amit maguk termeltek azzal, hogy megvették magasabb áron. De most nem akarok igazán belemenni a kereskedelem alaprejtelmeibe, csak azért mondom el, hogy világos legyen. Ha a Teszkó vett egy kutyafülét száz forintért és eladta százötvenért, és a leértékelt ár hetvenöt lett, az ugyebár magunknak felár, nekünk meg huszonöt százalék, azaz huszonöt forint veszteség. Nos, a sárga címkés buli az veszteségben lett meghatározva. Nekem, mint a számítástechnikai osztály vezetőjének volt jogom igazgatói utasításra sárga címkét ragasztani, minden esetben meghatározott veszteségi mutatóval. Például egyik alkalommal elhangzott, hogy na, haverom, hajrá, lehet nyomni a sárga címkét egymillió veszteségig. Ilyenkor kiszámoltam, hogy mit adok olcsóbban és szórtam a sárga címkét, mint egy őrült. Százezres konfigurációból lett harmincas, nyolcvanas monitorból ötvenes és így tovább. Minden egyes tételt egyeztetni kellett a főnökökkel, de a koncepció az enyém volt, mivel jó esetben egy osztályvezető tudja, hogy melyik hozzá tartozó termékből fogy a legkevesebb, és azokra nyomja a címkét. Mi emellett azért osztályvezetői szinten kicsit messzebb jutottunk. A műszakis havernál kinéztem egy televíziót. Százezerbe került. Ez a fehér címkés okossághoz túl nagy, a visszavivőshöz meg kicsit feltűnő. Legyen hát rajta sárga címke. Mennyivel értékeljük le? - kérdezte a haver. - Nem akarok telhetetlen lenni, legyen, mondjuk nyolcvan százalék. Neki is volt kerete egy millióig, lecsapta hát a tévé árát húszezer forintra. Csaptam is a hónom alá és vittem. Cserébe kapott számítógépet és monitort bontott tégla árban. Karácsonykor például havernak sem kellett lenni, hogy százezres gépeket húszezerért lehessen vinni, mert egészen egyszerűen ki kellett üríteni a raktárt. A non-food kolléga (minden, ami nem kaja) csitti-fitti negyvenmillás veszteséget csinált egy hétvége alatt. De kongott is a raktár, mint a Bazilika! Így lett nekem ezer forintos digitális fényképezőm és kenyérpirítóm, kétezer forintos mikrohullámú sütőm és háromezer forintos porszívóm. A nagyobb leértékelések - azon egy-egy kivételen kívül, amit egymás kedvéért csináltunk - a dolgozók között azonnal elfogytak. Ha valaminek brutálisan lecsaptuk az árát, az jórészt el sem jutott magukhoz. Először a dolgozók vették meg, vagy szóltunk valakinek, hogy hello, most a százrugós gép húszezer, gyere, vedd meg a készletet, aztán lehet vele okoskodni. És ebben nem is volt semmi hiba. A nálam okosabbak ezt úgy hívják: win-win biznisz. A beszállító nyert rajta, mert megvették a termékét. Az áruház nyert rajta, mert eladott mindent, üres volt a raktár. Aki megvette, nyert rajta, mert egy csomó pénzt spórolt. Aki spájzolt és eladta, szintén nyert rajta, és aki tőle vette meg még így is a piaci ár alatt jutott számítógéphez. Így megy ez...

 
HA SOK, VISZIK
 

A mennyiség ugyebár. Erre ki kell térnem, mivel előbb említettem, hogy a leárazás volt az egyik csali, amit a vásárlók rendszeresen bekapnak. De nincs is ezzel semmi baj, ha valami olcsó, fogyjon csak. Előre szeretném közölni, hogy a most leírtakban nincsen semmi átverés. Egyszerűen így működik a Teszkó. Vannak bizonyos termékek, amik jobban mennek, ha jó helyen vannak. Ez sem varázslat, egy kávézó jobban fog üzemelni a belvárosban, mint a Hármashatárhegyen. Ha egy terméket a megfelelő helyre rakunk ki, azt maguk megveszik. Pontosan ennek érdekében lettek kialakítva olyan prémium kihelyezési pontok, amelyekért a beszállítók és az osztályvezetők késhegyre menő harcot vívnak. Persze a legmenőbb dolog volt bekerülni abba az újságba, amelyet leggyakrabbal látni a környezettudatos kutyasétáltató gazdik kezében, hogy egy esetleges baleset nyomait maradéktalanul el tudják tüntetni az aszfaltról. Az ingyenes Teszkó hirdetési újság címlapja számított a legelőkelőbb helynek. Szinte tülekedtek érte a gyártók. Gyakorlatilag bármennyi pénzt el lehetett kérni érte, hiszen az áruházban volt vagy nyolcvanezer termék, aminek alig halovány töredéke fér az oldalakra, a címlapról nem is beszélve. Az első oldalt követik a belső felületek sarkai, majd a többi rész. És persze különbséget tesznek kisebb és nagyobb képek között is, de ez a metódus ismerős lehet mindenkinek, aki már adott fel hirdetést. Egyértelműen jobban mentek azok a termékek, amik szerepeltek az újságban. Ezek után jött a speciális kihelyezés. A legértékesebb pontok a fő polcsorok végei. Itt kétféle terméket találhatnak raklapokra felhalmozva, külön akciós hirdető táblákkal. Egyrészt olyat, amit kurvára el akarnak adni, mert nem megy, másrészt olyat, amiért valamelyik beszállító zsebbe jattolt az adott osztály vezetőjének. Valamiért maguk automatikusan pakolják a kosarukba a polcvégeken hegyben álló cuccot, legyen az kutyakaja, toalettpapír, szeszesital vagy mosószer. Kialakult egyfajta viselkedés, amely szerint ezek az áruk az akciósnál is akciósabbak. Pedig hát nem. A fősorvégek után jönnek a keresztsorvégek, majd az egyéb sorvégek. Ezek már messzebb vannak a főcsapástól, és a kóválygó vevő csak célzott támadással érheti el. Azután jönnek a raklapos kihelyezések. Ezek a legszebbek. Gyakorlatilag nincs vele macera, csak ki kell húzni a raktárból egy raklapot, amin egy halom valami van, és ott kell hagyni a francba. Maguk szépen lepucolják - mert ugyebár sok van belőle és akciós -, azután már lehet is visszavinni a raklapot. Ebből van olyan, hogy négyet tolunk össze. Főleg sör, víz, tej téren lehet szép fogyást elérni. Kicsit igényesebb válfaja ennek a módszernek az asztalos kihelyezés, ami nem más, mint egy derék magasságúban felépített platform - általában raklapokból van - amit körbeveszünk valamilyen dekoratív anyaggal és szépen feltornyozzuk rá az árut. Én ezzel a módszerrel hetente ezerötszáz darab 180 perces videokazettát adtam el abban az időben, amikor elkezdődött a gyapotárban elvihető DVD lejátszók ideje és a videomagnókat az emberek már csak polcdísznek használták. Ezt csak azért mondom el, hogy jól nézzék meg, hogy ezeken a helyeken mit és miért akarnak eladni maguknak. Nem mondom, hogy átverés van benne, de ezek mind olyan cuccok, amik vagy jattolás miatt vannak ott, vagy nagyon szeretne az áruház megszabadulni valamitől.

Persze más volt a helyzet, amikor valamiféle delegáció érkezett. Legalább hetente jött valaki. Vagy más áruházakból, vagy a magyar vezetőségtől, vagy külföldről, esetenként az angol vezetőség kémei. Ilyenkor volt fejnélküli rohangálás és a kiemelt helyeket is át kellett rendezni úgy, hogy oda csak Teszkó termékek kerüljenek. Szart is arra mindenki, hogy fogy-e vagy sem. Persze nem is fogyott, a lényeg az, hogy szép legyen, sok és nagy. A polctetőkön szépen kicsipkézték az árut, katonás rendben álltak a kutyának sem kellő gazdaságos termékek, várva a sorukra, amikor szépen visszavándorolhatnak a raktárba a delegáció távozása utáni ezredmásodpercekben. Ha az ellenőrök szép rendben találták a saját cuccaikat még egy dicséretet is megeresztettek, ha nem volt ott - mert más raktunk ki, esetleg olyat, amit el is lehetett adni -, akkor jött lebaszás.

 
AZ ELADHATATLAN
 

Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy azért bármit nem lehetett eladni. Alap esetben a szar is elmegy, ha megfelelően akciós, vagy legalábbis sikerül elhitetni, hogy akciós, de vannak dolgok, amik fennakadnak a szűrőn. Ez nem is annyira minőség, mint mennyiség kérdése. A Teszkó beszállítói rendszere meglehetősen egyszerűen működik, de gyakran a partnerek kiválasztásánál már eldől, hogy az adott termék mennyire fog menni. Normális esetben az történik, hogy megkeresi a beszerzési osztályt egy cég azzal, hogy szeretne nekünk eladni valamit. Az első kérdés az, hogy mekkora tételt tud szállítani. Mert a kevés az nem jó. A Teszkó nagyban gondolkodik, hiszen ettől tud olcsó lenni valamennyire. Ha a szállító vállalja a mennyiséget és az ár is megfelelő, akkor rendelnek tőle, méghozzá három hónapos fizetési határidővel. Ez azt jelenti, hogy a szállítást követő harmadik hónap végén utalják a vételárat. Az árut általában ki is fizetik, ritka az a taktika, hogy kifizetik, amennyi elment, a többit meg visszaküldik. Ezt általában senki nem szerette. Ha nem ment a cucc addig nyomtuk felfelé az akciót és lefele az árat, míg az utolsó darab is el nem ment. Így még mindig volt nyereség, de tudtuk, hogy kitől nem fogunk többet rendelni. Hangsúlyozom, ez az alapeset.

A gyakoribb séma szerint jött a beszállító és megkente az adott terület beszerzőjét, mondván jól fog járni, ha tőle rendel. Ilyen esetekben fordulhatott elő, hogy egyik reggel szemben találtam magam egy platós Ifa Elta termékkel a számítástechnikai osztályon. Ez valami kínai szar, aminek a gyártói vettek egy német nevet, hátha úgy jobban viszik. A szortimentből nekem a hangfal jutott és az egér. Valamennyire azért értettem a saját területemhez - a beszerzésnél biztosan jobban -, kérdezem is a beszerzőt, aki egy ötven körüli hölgy volt, hogy ez itt pontosan mi a szar? Ez? Ez az új termék. Elta. Nagyon frankó, rakjam csak ki, ne a számat jártassam. Oké, mondom, ha ez az ukáz. Kiraktam, mint Rocco a répát. Az emberek hozzá sem nyúltak. Valahogy megérezték, hogy jobb, ha nem teszik, nagy ívben elkerülték az Eltás dobozokat, amiket szerintem egy látássérült csimpánzzal terveztettek valamiféle állatkerti kísérlet során. A szenzorok mindenkinél bekapcsoltak. Illetve majdnem mindenkinél. Ötven hangfalból egy darab ment el, a kétszáz egérből meg egy sem. Szólok a beszerzési osztálynak, hogy ez így nem lesz jó, csak a helyet foglalja, ráadásul meg rakosgatni sem lehet, mert a dobozok érintésre törtek és a legfinomabb kezelés során is szétestek az ember ujjai közt. De, de, azokat szépen el kell adni. Na ekkor már sejtettem, hogy a beszerző nem vékonyán lett megkenve. Ráadásul ezek a cuccok drágák is voltak. Ötezerbe került az a hangfal szett, ami ezret nem ért. Ki kellett rakjuk asztalra, egyenesen az út közepére, hogy mindenki hasra essen benne. Hatalmas táblákat függesztettünk ki, levittük az árat hetven százalékkal. Kutya nem nyúlt hozzá. Eljött az időszerű értekezlet napja, amikor térden állva, a Jóisten nevét többször számra véve, megható és megindító érveléssel könyörögtem, hogy ne küldjenek több Elta termekét, mert egyszerűen képtelenség eladni azokat. Sőt! Azt is vissza kéne vitetni, ami rajtunk ragadt, azaz csaknem az egész készletet. Rögtön megkaptam a fejmosást, hogy ez lehetetlen, az Elta egy jó nevű cég, nem folytat bizományos értékesítést. Tessék csak szépen eladni. Sőt! A többit is át kell venni. TÖBBIT???!!! Át kell venni???!!! Megfagyott az ereimben a vér. Még? Jön még ebből több is? Jött. 0.2 megapixeles fényképező. Dühömben annyi sárga címkét szórtam ki a zöld dobozokra, amennyihez csak hozzáfértem. Így is nyakamon maradt majdnem az összes. A végén már csak arra használtuk, hogy a polcok tetejét díszítse elérhetetlen magasságban. Onnan meg ment a zúzdába. Nem tudom, hogy a beszerző néni - aki számítógépet utoljára az Alfa Holdbázis című sorozatban láthatott - mennyit keresett az ügyön, de hogy az áruház több mint egymilliót bukott, az tuti, hiszen láttam a számokat. Persze maguk most azt mondhatják, hogy mi ez az egymillió ennek a nagy cégnek. És igazuk is van. Ez csak egymillió. De a nyolcvanezerből ez csak három termék volt. És az eset, mint látni fogják, nem volt egyedi. Sok kicsi pedig sokra megy... ugyebár. És mindent magukkal fizettetnek meg.

 Ha már itt tartok, el kell mesélnem a taiwani monitor esetét. A taiwani cuccok már azóta gagyinak számítanak, mióta minden valamirevaló homokozóból kinézték az embert, ha a mecsbokszára made in Macao volt írva és műanyag alvázzal rendelkezett. Nos, valami ilyesmi volt a monitorokkal is. Annyira gagyik voltak, hogy semmilyen nevet sem mert ráírni a gyártó, nehogy később valami baja legyen belőle. Fő ismérve az volt, hogy méretét tekintve valahol a tizenöt coll alatt helyezkedett el, képcsöve egy félbevágott medicinlabdára hajazott, súlya pedig egy egészre. Pont úgy nézett ki, mint a Mézga Gézában a masinák, amiket Köbüki küldött. Szóval fos egy cucc volt. Egyedül az ára volt figyelemre méltó. Tizennyolcezer forintba került. Ez volt az a termék, amely minden épeszű marketinges kreatív gondolkodását tökéletesen leárnyékolja. Ez egy olyan cucc volt, amit esetleg gyűjtőknek lehetett volna eladni, vagy az Ipartörténeti Múzeumnak... max egy darabot. Gondolom, felhívom a beszállítót, esetleg visszáruba visszavenné-e. Tárcsázom is a számot, fazon felveszi, mondom, mi a rajz. Vissza kéne vinni a monitorokat. Milyen monitorokat? Mondom azokat taiwani cuccokat, amelyek név nélkül futnak. Kis csend, emberünk erősen kutat az emlékezetében, ami soha nem vall jóra. Biztos valami egypálcás kifogást próbál megfogalmazni. De nem. Emlékezett. Igaz, hogy csak véletlenül ugrott be neki, de valóban forgalmazták ezt a monitort vagy három éve. A cucc azóta nálunk áll. Szép. Én akkoriban egy hete vettem át az osztályt, gőzöm nem volt, mi van nálam és mióta. Láttam én a monitorokat, de ezt hittem, valami dekoráció. Viszszavennék? Sajna nem lehet, jött a válasz, mert már se a gyártó nincs meg, tán az országot sem így hívják már, ahonnan jött. Nem is biztos, hogy taiwani. Mondott egy másik országot is, amiről nekem a banán és kókuszbeszállítók jutottak eszembe a frissáru osztályon, úgyhogy egyre erősebb volt bennem a késztetés, hogy az ötven darab „monitor" ügyét minél hamarabb rövidre zárjam. Oké. Akkor mit lehet tenni, ha nem veszik vissza? Visszadobja a labdát azzal, hogy én mit javasolok. Hirtelen az jutott eszembe, hogy mi lenne, ha valami ajándékot adnánk mellé. Azt maguk nagyon szeretik, mert van egy olyan érzésük, hogy esetleg jó üzletet csináltak. Az ajándék neki is tetszett. Rögvest felajánlott minden monitorhoz egy darab Netelek kártyát. 2-3 órát lehetett internetezni valami betárcsázós rendszerben. Náluk már megszűnt a liszensz, azt sem forgalmazzák, és pár hét van még hátra, amíg lehet használni. Fú! Tök jó! Pont passzol a monitorhoz. Üdvözöltem a kereskedőt a huszonegyedik században, majd megkérdeztem, van-e esetleg pattintott kőből készült billentyűzet és mamutszőrös egér? Vette a poént, de a kártyákat azért leszállította. Háromezret ért egy darab. És itt beindult az olajozott gépezet. Kitoltam négy raklapot és csinos kis szigetet építettem mindennek a közepén. Felhalmoztam rá az ötven monitort, aminek az ára nem maradhatott tizennyolcezer, így gyorsan leértékeltem huszonkettőről tizenhétre. Kiplakátoltam, hogy jár mellé egy ajándék, aminek az árát háromezerről ötezerre vittem fel, majd ingyen adtam, hiszen ingyen is kaptam. Így sikerült kihoznom a maguk fejében egy huszonkettőt érő csomagot mindössze tizenhétért úgy, hogy a Teszkó ezen még vastagon keresett is. A három éve ott pihenő monitorokat két hét alatt elvitték. Így megy ez.

Hamar híre ment annak, hogy van egy csávó a számtech osztályon aki el tud adni dolgokat. A beszállítók egy idő után már nem a beszerzési igazgatót hívogatták, hanem engem. Ez sokkal jobb volt így, mert a pénz is jobb helyre ment és nagyon szart nem engedtem behozni. Csak kicsit szart, de azt is csak akkor, ha tudtam, hogy el fog menni. Jó példa erre egy szoftvergyártó esete, aki valami mesejátékot akart nekem eladni nagy tételben. Azt hiszem, a sztorija nem volt sokkal összetettebb, minthogy menni kell, meg ugrani. És asszem, ez már egy fejlettebb verzió volt, mert tán futni is lehetett, meg valamit gyűjteni. Erősen agyaltam, mi a francot kezdjek ezzel, mert baromi nagy mázli kell, hogy elvigyék. A beszállító erre a következő ajánlatot tette. Mi rendelünk ezer darabot. Ő ezeregyszázat szállít le, de csak ezret kell bevételeznünk, így marad leltáron felül száz darab, ami majd jól jön nekem, mert másból biztosan lesz hiány és akkor ez majd fű alatt kompenzál. Hiány pedig mindig van. Tehát: rendelek ezret, kapok százzal többet. Zsír. Ezen felül még ígért nekem zsebbe százezer forintot, ha harminc napig kiemelt helyen vannak a szoftverek. Azaz sor végén, külön meghirdetve. Ravasz csávó volt, értette a dürgést. Én csak hallgattam, és magamban számolgattam és a lebukás lehetőségeit latolgattam. Ezt ő rafkózásnak vette és még rádobott az ajánlatra. Ha harminc napig kint tartom, akkor ő az akció végén visszaviszi az összes megmaradt példányt. Még akkor is, ha egy nem megy el. Ez így rendben van, nincs rizikó, hogy olyat rendelek, amit nem lehet eladni, és rajtunk ragad. Ez ugyanis csökkentené az eladási statisztikámat, mint számtech osztályvezető és az én seggemen vernék el a port. Legyen hát. Lejattoltunk a fazonnal és már másnap jött is az ezeregyszáz meseszoftver. Megkapta a legjobb helyet. Promotáltuk. Akcióztuk.  Tovább

 

Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!